Про бронювання працівників ІТ-компаній: адвокати Катерина Цвєткова та Наталія Матвійчук

IT-індустрія виявилася однією з найбільш економічно стабільних під час повномасштабної війни в Україні. Значна частина ІТ-компаній продовжують працювати, сплачувати податки, підтримують ЗСУ, донатять та волонтерять. Задля підтримки ІТ-сектору активно застосовується бронювання айтівців на час війни в України. 

Адвокати з трудового права GOLAW Катерина Цвєткова та Наталія Матвійчук підготували аналіз найактуальніших питань щодо бронювання працівників ІТ-компаній.

01  —  У якому випадку ІТкомпанія має право забронювати працівників під час війни?

В умовах правового режиму воєнного стану забронювати працівників має право лише та ІТ-компанія, яка задовольняє потреби Збройних Сил, інших військових формувань, населення¹.

02  —  Яких саме працівників може забронювати ІТкомпанія?

  • лише військовозобов’язаних працівників;
  • лише найманих працівників, тобто осіб, які працюють у компанії на підставі трудового договору або контракту². Бронювання фізичних осіб-підприємців вимогами чинного законодавства не передбачено.

03  —  Які працівники не підлягають бронюванню?

  • військовозобов’язані, які мають дефіцитні військово-облікові спеціальності, наприклад, ракетні, артилерійські, танкові, радіотехнічні, протимінні чи інші спеціальності³;
  • військовозобов’язані, які вже мають посвідчення про відстрочку від призову на час мобілізації та воєнний час⁴.

04  —  Процедура бронювання працівників за ІТкомпанією складається з наступних кроків:

1.ІТ-компанія готує пропозицію із зазначенням переліку працівників, яких потрібно забронювати, за формою, визначеною Постановою КМУ від 03 березня 2022 року No 194.

2. ІТ-компанія готує належне обґрунтування щодо виконання нею завдань із задоволення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, населення. До обґрунтування можна також додати:

  • докази того, що компанія працює та/або виконує замовлення для держави під час війни;
  • відомості про стабільне наповнення бюджету країни компанією, наприклад, про сплачені податки, а також про податки, які можуть бути сплачені у майбутньому, якщо за компанією будуть заброньовані працівники;
  • докази того, що компанія допомагає Збройним Силам, наприклад, з матеріальним забезпеченням, а також на інформаційному полі для протидії дезінформації з боку окупантів з посиланням на лист Мінцифри від 10.03.2022 року No 1/06-1-1830.

3. ІТ-компанія направляє пропозицію з обґрунтуванням до Мінцифри в друкованій та/або електронній формі.

4. Мінцифри погоджує пропозицію з Міноборони.

5. Мінцифри подає погоджену пропозицію з відповідним обґрунтуванням до Мінекономіки.

6. Мінекономіки протягом одного робочого дня ухвалює рішення, у якому вказує строк дії відстрочки, який не може перевищувати шість місяців.

7. Мінцифри видає військовозобов’язаному витяг з наказу Мінекономіки, який є підтвердженням відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

8. Міноборони організовує через Генеральний штаб Збройних Сил доведення в одноденний строк до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (так званих військкоматів) витягів з наказів Мінекономіки5.


¹Пункт 1 Постанови КМУ від 03 березня 2022 року No 194
²Частина перша статті 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» 3 Лист Міноборони від 11 березня 2022 року No 220/1469
³Лист Мінекономіки від 08 березня 2022 року No 2714-20/9420-03
Пункти 2, 3, 5, 6 Постанови КМУ від 03 березня 2022 року No 194