Про поновлення процесуальних строків у період дії воєнного стану

Невиконання вимог процесуального закону щодо належного оформлення касаційної скарги, та як наслідок, повернення заявнику касаційної скарги не належать до об’єктивних обставин особливого і непереборного характеру, які можуть зумовити перегляд остаточного й обов’язкового судового рішення після закінчення строку його касаційного оскарження, а отже, не свідчить про наявність поважних підстав для поновлення цього строку.

18 травня 2022 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного
адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Головного управління
Державної податкової служби у Вінницькій області на рішення Вінницького
окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2020 року та постанову Сьомого
апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2021 року у справі No 802/592/17-а (провадження No К/990/8663/22) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Спредом» до Головного управління Державної податкової служби у Вінницькій області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Верховний Суд ухвалою від 27 квітня 2022 року визнав неповажними причини
пропуску строку на касаційне оскарження та надав контролюючому органу час
повідомити про інші поважні причини пропуску строку на касаційне оскарження.

Скаржник звернув увагу, що первинна касаційна скарга була подана в межах
строку на касаційне оскарження та що повернення касаційної скарги не позбавляє права повторного звернення до суду. Було зроблено покликання на запровадження на території України воєнного стану з 24лютого 2022 року, що свідчить про поважність причин пропуску строку на касаційне оскарження в розглядуваній справі та про наявність підстав для його поновлення. Скаржник у заяві про поновлення строку на касаційне оскарження судових рішень не обґрунтував, яким чином запровадження воєнного стану в Україні вплинуло на пропуск строку на касаційне оскарження судових рішень у цій справі, ураховуючи, що постанова суду апеляційної інстанції була складена в повному обсязі 15 квітня 2021 року, а воєнний стан в Україні було запроваджено майже через рік.

Верховний Суд відмовив у задоволенні клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження, визнавши зазначені причини пропуску строку неповажними та відмовив у відкритті касаційного провадження.

ОЦІНКА СУДУ

Звернення до Верховного Суду з касаційною скаргою є правом, а не обов’язком
сторони. Якщо особа вважає за необхідне скористатися своїм правом на касаційне оскарження, то реалізація зазначеного права має відбуватися з дотриманням порядку та строків, установлених положеннями Кодексу адміністративного судочинства України. Зловживання процесуальними правами не допускається.

Невиконання вимог процесуального закону щодо належного оформлення
касаційної скарги, та як наслідок, повернення заявнику касаційної скарги не належать до об’єктивних обставин особливого і непереборного характеру, які можуть зумовити перегляд остаточного й обов’язкового судового рішення після закінчення строку його касаційного оскарження, а отже, не свідчить про наявність поважних підстав для поновлення цього строку.

Детальніше з текстом ухвали Верховного Суду від 18 травня 2022 року у справі No 802/592/17-а можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/104361501