Про правову природу субсидіарної відповідальності, її встановлення та реалізація суддя ВС Олег Васьковський

Секретар судової палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Олег Васьковський висвітлив правову природу субсидіарної відповідальності, її встановленню та реалізації в рамках чинного законодавства.

Про це повідомляє Судова влада.

Він розглянув актуальну судову практику щодо субсидіарної відповідальності, зокрема постанову КГС ВС від 19 червня 2024 року у справі № 906/1155/20 (906/1113/21).

У контексті зазначеної постанови секретар судової палати зазначив, що субсидіарна відповідальність – це додаткова відповідальність, яка настає лише після вичерпання всіх можливостей задоволення вимог кредиторів за рахунок майна боржника. В центрі уваги, сказав Олег Васьковський, завжди залишається боржник, який одночасно є і ключовою фігурою, і потерпілою стороною.

Суддя акцентував на важливості визначення моменту виникнення права на подання заяви про притягнення до субсидіарної відповідальності. Це право, за його словами, виникає лише після реалізації майна боржника і встановлення точної суми незадоволених вимог кредиторів. Доповідач наголосив, що розмір відповідальності має бути конкретним і об’єктивним, оскільки лише так можна забезпечити правову визначеність.

Окремо розглядалися випадки складних корпоративних структур, де важливим є встановлення неправомірної поведінки осіб та причинно-наслідкового зв’язку між їхніми діями і погіршенням фінансового стану боржника. Олег Васьковський зауважив, що така поведінка має бути доведена на основі конкретних рішень, розпоряджень та інших матеріальних доказів.

Щодо стадій банкрутства суддя акцентував, що субсидіарна відповідальність може бути застосована виключно в рамках ліквідаційної процедури. Доки існує можливість задоволення вимог кредиторів іншими засобами, говорити про застосування субсидіарної відповідальності передчасно.

Також Олег Васьковський приділив увагу субсидіарній відповідальності в контексті фраудаторних правочинів. У таких справах, сказав він, необхідно не лише довести факт шахрайства, але й забезпечити справедливий розподіл відповідальності між винними особами.

Суддя акцентував, що існує нагальна потреба в удосконаленні законодавства, зокрема у створенні окремої глави у КУзПБ, яка б урегулювала питання щодо відповідальності третіх осіб у справах про банкрутство.

Підсумовуючи свій виступ, Олег Васьковський наголосив на важливості збалансованого підходу до захисту прав усіх учасників справи про банкрутство. «Наше завдання – забезпечити ефективний механізм відповідальності, який би захищав права кредиторів, але не створював загроз для добросовісної підприємницької діяльності. Важливо чітко розмежовувати випадки звичайного комерційного ризику та навмисного доведення до банкрутства», – резюмував він.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.