Про реквізицію в умовах воєнного стану від судді Верховного Суду Василя Крата

Відповідно до практики Верховного Суду (постанова КЦС ВС від 8 серпня 2018 року у справі № 284/276/16-ц) під реквізицією варто розуміти примусове оплатне відчуження майна державою у власника за наявності надзвичайних обставин на підставі та в порядку, встановлених законом, за умови попереднього і повного відшкодування його вартості або без такого.

Про це зазначив суддя ВС у КЦС Василь Крат, повідомляє Судова влада.

З огляду на те, що реквізиція застосовується за надзвичайних обставин, які потребують негайних дій, вона провадиться в позасудовому (адміністративному) порядку за рішенням органів державної влади. Адміністративний порядок реквізиції майна у власника обумовлений необхідністю швидкої реакції від органів державної влади на надзвичайні обставини.

Також, як зауважив суддя, норми, що регулюють реквізицію, спрямовані на вирішення колізії публічного інтересу та цивільного права (зокрема, права власності, інших цивільних прав), розв’язання якої відбувається на користь публічного інтересу.

Реквізиція є одночасно підставою припинення (п. 9 ч. 1 ст. 346 ЦК України) та набуття права власності. Причому як підстава набуття права власності вона може бути застосована тільки державою, що виключає можливість проведення реквізиції органами місцевого самоврядування. Оскільки при реквізиції враховується тільки воля набувача майна (держави), то вона належить до первісних способів набуття прав. Правовим наслідком реквізиції є перехід реквізованого майна у власність держави або його знищення.

Аналіз ст. 353 ЦК України дає змогу виокремити залежно від підстави проведення реквізиції два її види:

  • а) реквізиція за надзвичайних обставин (ч. 1 ст. 353 ЦК України);
  • б) реквізиція в умовах воєнного або надзвичайного стану (ч. 2 ст. 353 ЦК України).

Спікер пояснив, що різниця між двома видами реквізиції полягає в моменті відшкодування вартості майна. Під час реквізиції за надзвичайних обставин відшкодування має бути проведено до примусового відчуження майна, а в разі реквізиції в умовах воєнного або надзвичайного стану обов’язок держави відшкодувати вартість майна настає після його примусового відчуження.

Як зауважив суддя, право вимагати повернення майна обумовлюється наявністю в особи статусу «колишнього» власника, а повернення майна можливе, зокрема, за умови припинення надзвичайних обставин (постанова КЦС ВС від 13 вересня 2023 року у справі № 707/1298/22).

У цьому контексті Василь Крат акцентував на ухвалі КЦС ВС від 5 червня 2024 року у справі № 712/3525/23, яка стосувалася питання, чи можливе витребування реквізованого майна на користь колишнього власника до закінчення правового режиму воєнного стану. Зараз ця справа передана на розгляд ВП ВС.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.