Про умови відведення земельних ділянок для провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів

Системний аналіз положень Земельного кодексу України та Податкового кодексу України дає підстави для висновку, що відведення для організації і провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів спеціальних земельних ділянок, перелік яких затверджується відповідним органом місцевого самоврядування, має здійснюватися з урахуванням норм Земельного кодексу України щодо порядку формування земельної ділянки.

05 липня 2022 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного
адміністративного суду розглянув касаційну скаргу СКА «Архітекторська» на постанову П’ятого апеляційного адміністративного суду від 27.05.2021 у справі No 420/5690/20 за позовом Споживчого кооперативу автостоянка «Архітекторська» до Одеської міської ради, треті особи, які не заявлять самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Комунальне підприємство «Одестранспарксервіс», Громадська спілка «Асоціація автомобілістів Одеської області», про визнання протиправним та скасування рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

СКА «Архітекторська» є неприбутковою організацією, яку було створено з метою організації діяльності автостоянки, розташованої за АДРЕСА_1.

Вказана автостоянка є місцем для зберігання транспортних засобів, які належать мешканцям прилеглих будинків до автостоянки.

27.08.2014 Одеська міськрада прийняла рішення від 27.08.2014 «Про затвердження переліку спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних
засобів на території м. Одеси, у новій редакції».

Відповідно до пункту 1 додатку 2 оспорюваного рішення відповідача земельну
ділянку, розташовану за АДРЕСА_1, віднесено до спеціальних земельних ділянок,
відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на території м. Одеси (спеціально відведена стоянка).

Відповідно до пункту З оспорюваного рішення відповідача від 27.08.2014, юридичні особи, їх філії (відділення, представництва), фізичні особи-підприємці, які організують та провадять діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчиках для платного паркування та спеціально відведених автостоянках, адреси яких зазначені у додатках до цього рішення, є уповноваженими особами з організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів.

КП «Одестранспарксервіс» відповідно до цього рішення є уповноваженою особою по здійсненню організації та експлуатації майданчиків для платного
паркування транспортних засобів та укладання договорів балансоутримання місць для паркування на території м. Одеси.

КП «Одестранспарксервіс» уклало з Громадською спілкою «Асоціація автомобілістів Одеської області» договір балансоутримання місць для паркування від 10.03.2020.

Предметом вищевказаного договору, є надання права Громадській спілці
«Асоціація автомобілістів Одеської області» організовувати та провадити діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на місцях для паркування (спеціальна відведена автостоянка) на земельній ділянці, на якій знаходиться автостоянка з 1989 року.

Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 03.02.2021 задовольнив позовні вимоги.

П’ятий апеляційний адміністративний суд постановою від 27.05.2021 скасував рішення суду першої інстанції, ухвалив нове – про відмову у задоволенні позовних вимог.

Верховний Суд касаційну скаргу задовольнив частково, скасував рішення суду
апеляційної інстанції та змінив рішення суду першої інстанції в частині абзацу резолютивної частини, в іншій частині рішення суду першої інстанції – залишив без змін.

ОЦІНКА СУДУ

Предметом спору у цій справі є законність рішення органу місцевого
самоврядування щодо включення до переліку спеціальних земельних ділянок,
відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на території м. Одеси, земельної ділянки, на якій членами СКА «Архітекторська» облаштовано місця для паркування.

З цього приводу Верховний Суд зазначив, що земельна ділянка може бути об’єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків
суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї (частина дев’ята статті 79-1 ЗК України).

Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій –
сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення
земельних ділянок (частина п’ята статті 79-1 ЗК України).

В розумінні норм ЗК України рішення про передачу у користування земельної
ділянки із земель державної або комунальної власності має здійснюватися за проектом землеустрою щодо її відведення.

Системний аналіз положень Земельного кодексу України та Податкового кодексу України дає підстави для висновку, що відведення для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів
спеціальних земельних ділянок, перелік яких затверджується відповідним органом місцевого самоврядування, має здійснюватися з урахуванням норм ЗК України щодо порядку формування земельної ділянки.

Згідно встановлених у цій справі обставин, земельна ділянка, на якій
розташована автостоянка не була сформована відповідно до законодавства, не встановлено її межі, не присвоєний кадастровий номер.

З урахуванням наведеного, Верховний Суд дійшов висновку, що рішення
відповідача в оспорюваній позивачем частині прийняте щодо невизначеної
земельної ділянки, розташування якої реально неможливо встановити на місці,
оскільки проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки під розташування на ній спеціальної автостоянки не розроблявся, кадастровий номер, який є єдиним ідентифікатором визначення її місця розташування, не присвоєний, межі та цільове призначення не встановлені.

При цьому, колегія суддів звернула увагу на те, що не сформованість земельної
ділянки у встановленому законом порядку, відсутність факту державної реєстрації спірної ділянки, свідчить про незаконність дій відповідача щодо розпорядження нею у тому числі щодо включення її до переліку спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на території м. Одеси (спеціально відведені стоянки).

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 5 липня 2022 року у справі No 420/5690/20 можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/105086245.