Про відновлення податкових перевірок і кого це стосуватиметься: член Ради Комітету НААУ з питань захисту бізнесу та інвесторів Шабельніков

Вже незабаром в Україні відновляться перевірки бізнесу. Зокрема, це стосуватиметься підакцизних товарів, грального бізнесу, фінансових підприємств та підприємств, які виплачують зарплати менше середнього рівня по галузі.

Відповідні зміни передбачені Законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо скасування мораторію на проведення податкових перевірок» (ухвалений на базі проекту №10016-д), який знаходиться на підписі у Президента України.

Наслідки набрання чинності цим Законом для Громадського інтерактивного телебачення прокоментував член Ради Комітету НААУ з питань захисту бізнесу та інвесторів Андрій Шабельніков, повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Закон передбачає розширені критерії відбору платників податків для планових перевірок з 1 грудня 2023 року до кінця 2024 року.

Адвокат пояснив, до яких підприємств може навідатись податкова інспекція. «Це стосується платників податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор, надають фінансові, платіжні послуги, іноземці, які здійснюють діяльність в Україні через відокремлені підрозділи, інші платники податків, які на основі показників, сформованих за підсумками 2021 календарного року відповідають ризиковим критеріям», – зазначив А.Шабельніков.

Зокрема, ви вважатиметеся для податкової ризиковим, якщо:

  • податок на прибуток менше 50% по галузі роботи підприємств;
  • рівень сплати ПДВ менше 50% по галузі роботи підприємств (однак це не поширюється на експортерів, у яких експорт товарів становить 25% всього обсягу експортних операцій);
  • виплата зарплат менше за середню по галузі роботи підприємств;
  • дебіторська заборгованість вдвічі більша за кредиторську;
  • річний дохід становить 10 млн грн, а загальна сума витрат понад 70% суми річного доходу.

Член Комітету НААУ також побачив у законі можливість для зловживань з боку податківців.

«Якщо вам за рік роботи підприємства на рахунок потрапило менше 10 млн грн, можемо трошки видихати. Але податківці можуть скористатися нормою щодо трактовки зарплат, – зазначив представник НААУ. – І це саме збільшення податкового тиску. Цей останній пункт дає широкі можливості впливати на бізнес податківцям, що в умовах воєнного стану не правильно».

На думку адвоката, законопроект з’явився як зобов’язання перед європейськими партнерами, які фінансують Україну і датують вітчизняну економіку. «З часом ці дотації будуть зменшені, і ми це розуміємо. Тому влада шукає кошти. Але за рахунок податкового тиску на бізнес ніколи не вдавалося реанімувати економіку», – резюмував адвокат.

Аби першим отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.