Олег Чіп, юрист юридичної компанії Trust me Law Firm розповів про дії, які потрібно здійснити для того, щоб запобігти розповсюдженню контрафактної продукції в мережі Інтернет.
Для захисту інтелектуальних прав на оригінальні товари необхідно, щоб виробник отримав охорону на торговельну марку – це є обов’язковою умовою для протидії несанкціонованого розповсюдження контрафакту третіми особами. Наявність зареєстрованої ТМ надає його правовласнику виключне право забороняти третім особам використовувати ТМ, зокрема шляхом її нанесення на інші (не оригінальні) товари.
Як на підставі зареєстрованої ТМ можна захистити інтелектуальні права від розповсюдження контрафакту в мережі Інтернет?
Розповсюдження контрафакту, як правило, здійснюється через профільні сайти, соціальні мережі (Facebook, Instagram тощо), маркетплейси (OLX, Prom.ua, Amazon тощо), реклама в Google Ads шляхом розміщення на веб-сторінках та реалізації контрафакту.
Для припинення порушення, власник може звернутися до власників сайтів, адміністрації маркетплейсів, соціальних мереж з вимогою видалення веб-сторінок/URL-адрес, де розміщенні позиції з пропонуванням контрафакту та утримуватися від його подальшого розповсюдження.
Вимога має містити:
– підтвердження прав інтелектуальної власності на ТМ;
– опис порушення інтелектуальних прав;
– посилання на конкретні веб-сторінки/URL-адреси з розміщеними позиціями, які необхідно видалити;
– норми законодавства / правил провайдерів, маркетплейсів щодо порушення прав інтелектуальної власності на ТМ;
– підтвердження повноважень (якщо подається представником);
На практиці, подання вимоги про видалення контенту з контрактом не завжди може гарантувати позитивний результат. Проте, адміністрації платформ, провайдери здійснюють таке видалення у більшості випадків.
Крім того, вимогу (скаргу) видалення контрафактного контенту можна надсилати до хостинг-провайдера за яким закріплено від відповідний сайт порушника.
Знайти хостинг-провайдера конкретного сайту можна за допомогою сервісів WHOIS.
У випадку отримання відмови у видаленні контрафактного контенту у мережі інтернет, крайньою мірою захисту інтелектуальних прав є звернення до суду.