Питання, що випливають із розгляду справи, у тому числі й щодо зарахування строку попереднього ув’язнення у строк покарання, мають вирішуватися апеляційним судом при постановленні ухвали.
Позиції судів першої та апеляційної інстанцій: місцевий суд визнав винуватими і засудив ОСОБА_8 за пунктами 4, 6, 9, 12 ч. 2 ст. 115; ч. 4 ст. 187; ч. 3 ст. 15 – ч. 4 ст. 190 КК.
Апеляційний суд змінив вирок щодо ОСОБА_8, пом’якшивши йому покарання за пунктами 4, 6, 9, 12 ч. 2 ст. 115 КК. На підставі ч. 5 ст. 72 КК (в ред. Закону України «Про внесення зміни до Кримінального кодексу України щодо удосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув’язнення у строк покарання») суд зарахував у строк покарання строк попереднього ув’язнення з розрахунку один день попереднього ув’язнення за два дні позбавлення волі ОСОБА_8.
Після постановлення цієї ухвали апеляційний суд виявив, що кілька періодів попереднього ув’язнення не було зараховано, поновив розгляд і виніс у той же день ще одну ухвалу, виправивши цей недолік та зарахувавши ОСОБА_8 у строк покарання період тримання під вартою у зв’язку з виконанням вироку, і звільнив його з-під варти в залі суду у зв’язку з повним відбуттям покарання.
У касаційній скарзі прокурор, серед іншого, звертає увагу, що за результатами розгляду апеляційних скарг апеляційним судом було винесено дві ухвали, що є істотним порушенням кримінального процесуального закону.
Позиція ККС: залишено без зміни ухвали апеляційного суду.
Обґрунтування позиції ККС: ККС вважає, що апеляційний суд, хоча і не дотримався формальних вимог процесуального закону, але прийняв по суті правильне рішення, попередивши значну шкоду, яка була б завдана безпідставним утриманням засудженого в місцях позбавлення волі.
Всі питання, що випливають з розгляду справи, у тому числі й питання зарахування строку попереднього ув’язнення до строку покарання, мають бути
вирішені судом при постановленні ухвали. Тому прийняття двох ухвал
апеляційним судом про зарахування різних періодів попереднього ув’язнення у строк відбування покарання у виді позбавлення волі не відповідає таким вимогам.
У той же час ККС бере до уваги ту обставину, що зарахування періодів попереднього ув’язнення, що не були враховані в попередній ухвалі суду, призвело до звільнення засудженого в залі суду. Таким чином, у разі, якщо б апеляційний суд не виправив негайно допущену ним помилку, засуджений
продовжив би безпідставно перебувати в місцях ув’язнення весь час, поки ця
помилка не була б виправлена судом вищої інстанції.
Ухвала колегії суддів Першої судової палати ККС ВС від 07.02.2023 у справі No 1-3/12-к https://reyestr.court.gov.ua/Review/108930726