Припинення повноважень суддів є грубим порушенням Конституції та фундаментального принципу розділення повноважень: спільний лист Greco та Венеційської комісії Голові Верховної ради України

Венеційська комісія та GRECO надіслали терміновий лист Дмитру Разумкову, Голові Верховної ради України та Андрію Костіну, Голові комітету Верховної ради України з питань правосуддя. Зазначений лист є реакцією законопроєкт “Проект Закону про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства”, який Володимир Зеленський Президент України подав як невідкладний на розгляд депутатам.

“Конституційний суд відіграє важливу роль як опікуна Конституції та її цінностей та як арбітра поділу повноважень.

Ми повністю погоджуємося з важливістю забезпечення довіри громадськості до Конституційного Суду, і додаємо, що і і довіра до інших державних установах однаково важлива.

Довіра не означає відсутність незалежності, навпки, Конституційний суд може користуватись довірою інших державних інституцій та громадськості, тільки якщо він справді незалежний.

Довіру треба заслужити, але це можна зробити виключно в системі, яка поважає Конституцію і верховенство права. Припинення повноважень суддів є грубим порушенням Конституції та фундаментального принципу розділення повноважень.

Порушення Конституції, навіть якщо це можливо, з поважних мотивів, не може призвести до культури конституційності та поваги до влади та закону, який переслідує боротьбу з корупцією.

Ми розуміємо, що ви стикнулись з дуже серйозним викликом, і не варто недооцінювати потребу в своєчасних, твердих та вирішальних діях.

Проте ми закликаємо вас врахувати несприятливі, глибокі та довгострокові наслідки для вашої країни можливого поспішного рішення про звільнення конституційних суддів. Ми рекомендуємо вам вивчити можливі альтернативні шляхи забезпечення того, щоб боротьба з корупцією у відповідності до міжнародних стандартів залишалася пріоритетом для вашої країни.

GRECO продовжить моніторинг дотримання Україною міжнародних антикорупційних стандартів. Венеціанська комісія та Рада Європи в цілому готові – терміново, але з урахуванням часу для проведення ретельного аналізу варіантів допомоги вам у розробці конкретних рішень для вирішення поточної ситуації”, йдеться у листі.

Законопроєкт Президента: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=70282