Рапорт слідчого, з якого вбачаються конкретні відомості про вчинення кримінально-протиправних дій, є заявою про вчинення правопорушення

У заяві про вчинення кримінального правопорушення обов’язково повинні міститися конкретні відомості про вчинення цього правопорушення та прохання особи вжити невідкладних дій щодо реєстрації цієї заяви в Єдиному реєстрі досудових розслідувань та початку досудового розслідування.

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій

Місцевий суд визнав невинуватим ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 369 КК та виправдав у зв’язку із відсутністю в його діях складу злочину.

Апеляційний суд залишив без зміни цей вирок.

Постановою ВС від 17.11.2021 скасовано цю ухвалу апеляційного суду.

Апеляційний суд ухвалив свій вирок, яким визнав ОСОБА_1 винуватим за ч. 3 ст. 369 КК.

У касаційній скарзі захисник, серед іншого, вказує, що апеляційний суд протиправно визнав допустимим доказом рапорт слідчого, оскільки
уповноважену службову особу не було повідомлено про кримінальну
відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину,
передбаченого ст. 383 КК, та протиправно визнав допустимим доказом витяг з ЄРДР, оскільки внесення відомостей до цього Реєстру відбулося з порушеннями.

Позиція ККС

Залишено без зміни вирок апеляційного суду.

Обґрунтування позиції ККС

ККС визнав безпідставними вказані твердження захисника.

Як встановив апеляційний суд, слідча, яка у кримінальному провадженні була уповноважена приймати рішення, передбачені п. 5 ст. 40 КПК – звертатися за погодженням із прокурором до слідчого судді з клопотаннями про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, у зв’язку із чим висновки суду апеляційної інстанції, щодо наявного умислу ОСОБА_1 в пропозиції неправомірної вигоди службовій особі, якою є слідча, є обґрунтовані.

У витягу з ЄРДР повинні міститися відомості, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, а не виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими.

Законодавство України не передбачає особливих вимог або певної форми щодо складання заяви про вчинення кримінального правопорушення. Обов’язково у заяві мають міститися конкретні відомості про вчинення злочину та прохання особи вжити невідкладні дії щодо реєстрації цієї заяви в ЄРДР та початку досудового розслідування. Фактично рапорт слідчої є заявою про вчинення кримінального правопорушення, з якого цілком вбачається конкретні відомості про вчинення протиправних дій, що обґрунтовано було враховано судом апеляційної інстанції.

Постанова колегії суддів Першої судової палати ККС ВС від 04.04.2023 у справі № 572/1684/19 https://reyestr.court.gov.ua/Review/110055057