Роздруківка е-листування не може вважатись е-документом, тобто не може вважатися доказом, тому що не містить е-підпису: суддя ВС Сакара

Суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Наталія Сакара прочитала лекцію для адвокатів на тему «Докази і доказування у цивільному процесі в умовах воєнного стану у практиці Верховного Суду».

Про це повідомляє Судова влада.

Суддя порушила тему щодо електронних доказів, застосування яких набуває важливого значення в умовах воєнного часу. Офіційний статус такі докази отримали з набуттям чинності новим процесуальним законодавством 15 грудня 2017 року. До того часу електронні докази намагалися кваліфікувати або як письмові, або як речові докази.

Наталія Сакара звернула увагу на постанову Касаційного господарського суду у складі ВС від 19 січня 2021 року у справі № 922/51/20, у якій визначено можливі форми подання електронних доказів.

Одним із видів електронних доказів є електронний документ. Його визначення наведено у ст. 5 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», а в ст. 7 цього Закону зазначено, що таке оригінал електронного документа.

Доповідачка проаналізувала судову практику щодо застосування електронних доказів. Зокрема, у низці постанов Верховного Суду вказано, що роздруківка електронного листування не може вважатись електронним документом (копією електронного документа), тобто не може вважатися доказом, тому що не містить електронного підпису. Ще в одному рішенні зроблено висновок, що роздруківки інтернет-сторінок (вебсторінок) самі собою не можуть бути доказом у справі. Вони визнаються доказом у разі, якщо виготовлені, видані й засвідчені власником відповідного інтернет-ресурсу або провайдером, тобто набувають статусу письмового доказу.

Також у кількох справах Верховний Суд вказав, що відеозапис є одним із доказів, тому суди апеляційної інстанції мали надати оцінку такому доказу.

Наталія Сакара розповіла про постанову КЦС ВС від 13 липня 2020 року у справі № 753/10840/19. У справі про обмежувальний припис суд узяв до уваги як докази скріншоти повідомлень з телефону та планшета й роздруківки з Viber із погрозами чоловіка його колишній дружині.

Щодо оцінки електронних доказів суддя звернула увагу на постанови Верховного Суду, в яких сформульовано висновок, що не є порушенням норм процесуального права недослідження оригіналу електронного доказу за наявності в матеріалах справи паперових копій цих доказів та за відсутності обґрунтованих сумнівів у їх відповідності оригіналу.