Розгляд справ про булінг завершується в суді апеляційної інстанції, до ВС вони не надходять, оскільки це не передбачено законодавством: суддя ККС ВС Булейко

20 травня 2021 року суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Ольга Булейко взяла участь у Всеукраїнському форумі «Проти#дій булінгу! Хто мій безпечний друг?».

Про це повідомляє прес-служба Верховного суду.

Відповідно до судової статистики у 2019–2020 роках місцеві загальні суди розглянули 513 справ про адміністративні правопорушення за ст. 173-4 КУпАП із прийняттям постанов. За цей період було закрито 261 справу, із них 36 – з підстав звільнення) від адмінвідповідальності при малозначності правопорушення, 121 – через відсутність події і складу адмінправопорушення, 100 – у зв’язку із закінченням строків накладення адмінстягнення.

Крім того, у 2019–2020 роках у судах апеляційної інстанції перебувало на розгляді 30 справ за апеляційними скаргами.

«Розгляд такої категорії справ завершується в суді апеляційної інстанції, до Верховного Суду вони не надходять, оскільки це не передбачено законодавством», – зазначила Ольга Булейко.

Суддя ККС ВС розповіла про практику судів апеляційної інстанції у справах про адмінправопорушення за ст. 173-4 КУпАП. Зокрема, у рішенні від 1 липня 2020 року (справа № 595/420/20) Тернопільський апеляційний суд зазначив, що  суд першої інстанції дійшов правильного висновку: подія була лише 20 лютого 2020 року, що свідчить про відсутність системності цькування або знущання, яке визначається поняттям «булінг». Суду не надано належних та допустимих доказів вини особи у вчиненні ним інкримінованого правопорушення, які б утворювали склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-4 КУпАП. Апеляційний суд залишив рішення суду без зміни, апеляційну скаргу – без задоволення.

Ольга Булейко також окреслила проблемні питання щодо протидії булінгу: відсутність чіткого визначення поняття «булінг» у КУпАП; неправильна кваліфікація вчинюваних діянь (замість кваліфікувати дії за ч. 3 або 4 ст. 173-4 КУпАП поліцейські кваліфікують дії винних за ч. 3 ст. 184 КУпАП (невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей)); недоліки складання протоколів про адміністративні правопорушення; закриття судом справ про адмінправопорушення, передбачені ст. 173-4 КУпАП, у зв’язку з відсутністю складу правопорушення або закінченням строку притягнення особи до адмінвідповідальності.