Риторичні помилки адвокатів: тренер з риторики Ганна Гавриш

Під час вебінару у Вищій школі адвокатури на тему «Риторичні помилки адвокатів»,  Гавриш Ганна, тренер з риторики, медіа консультант, розібрала класичні помилки адвокатів та вивела формули з того, як не повторяти помилок у своїй практиці та зазначила, що є 4 класичних ситуації в яких адвокати помиляються.

Класичні помилки:

 1. Читання з листка. Велика помилка, оскільки вона закриває повністю будь – який контакт. При втраті зорового та емоційного зв’язку втрачається інтерес. Перебуваючи в контакті, є більше шансу довше затриматися в цьому зв’язку.
 2. Використання юридичних кліше. Є класичною та повторювальною помилкою. Шаблони існують та працюють, але вони є тими моментами, які приховують унікальність та особливість як адвоката, які не зможуть підкреслити шаблонні формулювання та переконання. Не можуть підкреслити особливості роботи та справи, які ви ведете, оскільки юридичні кліше – це певні завчені фрази.
 3. Забагато аргументів. Коли аргументів забагато, сприйняття знижується. Має бути не більше 3 потужних аргументів.
 4. Задовго чи закоротко. Кількість – це метод приховати слабку правову позицію, тому якщо вона сильна і є сильні аргументи та факти, не розтягуйте. Якщо аргументи дуже потужні, мають бути паузи.
 5. Якість звучання, дикція та чистота мовлення, на жаль, не завжди є пріоритетами, на які адвокат звертає свою увагу в своїй щоденній практиці.

Що не так із виступами в суді? Топ 7 помилок:

 1. Лиття води, щоб заповнити час
 2. Неврівноваженість адвоката
 3. Неповага до опонента чи судді
 4. Відсутність цілісності промови
 5. Невиразне і неякісне мовлення
 6. Нудна подача матеріалу
 7. Негативне налаштування