В Україні офіційно зареєстровано три мільйони людей з інвалідністю, і понад половина з них — чоловіки. З початком повномасштабного вторгнення РФ ця цифра лише зростає. Проте юристи наголошують: навіть таким людям продовжують вручати повістки, а також виписують штрафи, які важко оскаржити.
Про це інформує Телеграф.
Проблема з накладенням штрафів сьогодні є досить нагальною. Ми стикаємося з десятками судових рішень про штрафи, накладені на осіб з інвалідністю, попри наявність всіх необхідних документів. І штрафи дуже високі — 17 тисяч гривень, і якщо людина не сплачує, сума подвоюється. Для осіб з інвалідністю, які отримують лише 2-3 тисячі гривень, це непосильні суми, — розповідає адвокат Роман Лихачов.
Іноді проблема полягає в тому, що не всі українці з інвалідністю розуміють, що вони не є автоматично непридатними.
— Інвалідність сама по собі не означає непридатність до військової служби. Зміни до законодавства, ухвалені 18 травня 2024 року, дозволяють особам з інвалідністю отримати відстрочку від мобілізації. Проте реалізувати це право можливо тільки після проходження ВЛК, а не МСЕК, — пояснює Лихачов.
Саме ВЛК визначає придатність. Відповідно, якщо людина проходить ВЛК і визнається непридатною, її виключають з військового обліку, і до неї питань від ТЦК більше не буде, говорить адвокат.
Якщо ж людина з інвалідністю проходить ВЛК і визнається придатною, то вона залишається на військовому обліку і може продовжувати отримувати відстрочку. Наприклад, на кордоні можуть попросити документи про інвалідність і відстрочку разом з військовим документом. Така особа не звільняється від оновлення даних.
Брак синхронізації
В Україні ще з березня 2023 року формально почав працювати Електронний реєстр військовозобов’язаних “Оберіг”. У цій базі зберігається цілий ряд особистих даних громадян. У травні 2024 військовозобов’язані отримали доступ до реєстру “Оберіг” через електронний кабінет.
Міноборони вже налагодило обмін із базами Мін’юсту та Податкової, тож заброньовані працівники вже користуються зручними послугами через “Дію”. Проте синхронізація з Пенсійним фондом і Мінсоцполітики, яка дозволила б автоматично фіксувати інвалідність чи інші підстави для відстрочки, наразі не реалізована.
Відтак, люди з інвалідністю, багатодітні батьки, доглядачі та студенти змушені особисто звертатися до ТЦК, аби повідомити про свій статус протягом 7 днів. В іншому разі їм загрожує штраф, оскаржити який вдається не завжди. Особливо в тих випадках, коли повістка вже була вручена.
— Закон про військовий обов’язок вимагає, щоб зміни в сімейному стані, стані здоров’я та інші подібні зміни повідомлялися в семиденний термін до ТЦК. Автоматичне повідомлення про інвалідність до ТЦК не надходить. Якщо людина хоче оформити відстрочку чи звільнитися з військового обліку, вона має повідомити ТЦК самостійно, — пояснює адвокат Роман Лихачов.
Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.