Щодо призначення особі, винуватій у вчиненні злочину за ст. 286 КК, додаткового покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій

Місцевий суд визнав винуватим і засудив ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 286 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки без позбавлення права керувати транспортними засобами. Апеляційний суд залишив без зміни цей вирок.

Позиція ККС

Кримінальне провадження передано на розгляд ОП.

Обґрунтування позиції ККС

Під час судового розгляду касаційної скарги щодо ОСОБА_1 було встановлено, що у ВС існують різні позиції щодо призначення додаткового покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами особам, які не мали посвідчення на право керування транспортним засобом взагалі або щодо певної категорії транспортних засобів зокрема.

Так, у постанові Другої судової палати ККС від 22.01.2019 суд змінив рішення місцевого та апеляційного судів в частині призначення засудженому додаткового покарання за ч. 3 ст. 286 КК у виді позбавлення права керувати
транспортним засобом, оскільки в провадженні засуджена особа не отримувала
посвідчення водія на право керування транспортними засобами.

У постанові Другої судової палати ККС від 01.02.2022 суд залишив без зміни рішення місцевого та апеляційного судів, яким особу було засуджено за ч. 2 ст. 286 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки без позбавлення права керувати транспортними засобами. Своє рішення суд мотивував тим, що, оскільки особа не мала права керувати транспортним засобом та дійшов обґрунтованого висновку щодо непризначення додаткового покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами.

На противагу цьому у постанові Другої судової палати ККС від 28.11.2019 колегія суддів погодилася з рішеннями місцевого та апеляційного судів й залишила їх без зміни в частині призначення особі, засудженій за ч. 2 ст. 286 КК, додаткового покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами, хоча така особа не мала права керування транспортними засобами категорії «А» (мотоцикл), керуючи яким ця особа й вчинила інкриміноване їй діяння.

Третя судова палата ККС вважає позицію, викладену у двох перших з указаних постанов ККС, необґрунтованою, й навпаки вбачає обґрунтованою позицію, викладену в третій постанові, оскільки саме в цьому випадку у повній мірі перспективно реалізується превентивна функція вказаного додаткового покарання.

ККС вважає, що згідно з чинними положеннями ст. 55 КК у випадку, коли санкцією відповідної частини статті Особливої частини КК передбачено
можливість призначення особі додаткового покарання у виді позбавлення права
керувати транспортними засобами, суд, визнаючи особу винуватою у вчиненні
відповідного кримінального правопорушення, має право призначити цій особі
таке додаткове покарання незалежно від того, чи обвинувачений отримував
раніше посвідчення на право керування транспортними засобами взагалі або
щодо транспортних засобів певної категорії зокрема. На думку ККС зміст ст. 55 КК не містить щодо цього жодних законодавчих заборон чи обмежень.

Ухвала Третьої судової палати ККС ВС від 05.04.2023 у справі № 702/301/20 https://reyestr.court.gov.ua/Review/110111397