Щодо відшкодування працівником прямої дійсної матеріальної шкоди, заподіяної підприємству внаслідок порушення покладених на нього трудових обов’язків

Спірні правовідносини, які виникли між сторонами у справі, стосуються
встановлення обставин порушення розливником сталі підприємства під час
виконання трудових обов’язків вимог посадової і технологічної інструкцій, що спричинило виробничу неполадку машини безперервного лиття заготовок.

Неналежне виконання вимог посадової інструкції та технологічної інструкції
«Розливання сталі на машинах безперервного лиття заготовок конвертерного
цеху», яке поставлено у вину позивачеві, стосується недотримання ним вимог
пунктів указаних інструкцій, що перебуває у прямому причинно-наслідковому
зв’язку із завданням Приватному акціонерному товариству «Металургійний
комбінат «Азовсталь» матеріальних збитків.

Оскаржуючи наказ про стягнення суми прямої дійсної матеріальної шкоди в розмірі середньомісячного заробітку згідно з вимогами статей 127, 128, 130, 132, 136 КЗпП України, позивач вказував на відсутність своєї вини.

Суди попередніх інстанцій дійшли висновків про те, що у прориві металу та заподіянні відповідачу матеріальної шкоди є вина позивача, як розливника сталі 6 розряду, який не виконав усі вимоги посадової інструкції, які б дали змогу зменшити негативні наслідки для підприємства, тому наявні підстави для
стягнення з нього суми прямої дійсної матеріальної шкоди.

Верховний Суд погодився із висновками судів попередніх інстанцій про наявність правових підстав для стягнення з розливника сталі 6 розряду на користь ПрАТ «МК «Азовсталь» суми прямої дійсної матеріальної шкоди відповідно до статей 127, 130, 132, 136 КЗпП України, вказавши, що роботодавець не порушив прав позивача, оскільки, стягнув суму прямої дійсної матеріальної шкоди, але не більш середньомісячного заробітку. При цьому відповідно до аналізу частини другої статті 136 КЗпП України розпорядження про відрахування із заробітної плати може бути видане не пізніше двох тижнів з дня виявлення шкоди. День виявлення шкоди – це день, коли роботодавець дізнався про заподіяння шкоди або за всіма об’єктивними обставинами мав це зробити.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 18 січня 2022 року у справі №265/3204/17 (провадження № 61-17763св20) можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/102563076.