Щодо визначення підслідності при можливому вчиненні злочину працівником правоохоронного органу

Згідно з положеннями ч. 4 ст. 216 КПК досудове розслідування здійснюється слідчими ДБР, якщо є достатні підстави вважати, що злочин, можливо, вчинив саме працівник правоохоронного органу, а не встановлено будь-яку іншу причетність такого працівника до події кримінального правопорушення.

Здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні за ч. 1 ст. 286 КК слідчим Національної поліції відповідає вимогам кримінального процесуального законодавства, в якому працівник правоохоронного органу є не суб’єктом вчинення відповідного кримінального правопорушення, а іншим учасником ДТП, відомості стосовно якої не вносилися до ЄРДР.

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій: місцевий суд визнав винуватою і засудив ОСОБА_8 за ч. 1 ст. 286 КК та частково задовольнив цивільний позов ОСОБА_9.

Апеляційний суд залишив без зміни цей вирок.

У цьому кримінальному провадженні досудове розслідування здійснювалося слідчими НП. Сторона захисту вважає, що вказане досудове розслідування здійснено неналежним суб’єктом, оскільки, на думку сторони захисту, досудове розслідування мало б здійснюватися слідчими ДБР, оскільки інший водій, учасник ДТП – працівник правоохоронного органу.

Позиція ККС: залишено без зміни рішення судів попередніх інстанцій.

Обґрунтування позиції ККС: колегія суддів ККС не встановила порушення вимог кримінального процесуального законодавства щодо визначення предметної
підслідності у цьому кримінальному провадженні.

За загальним правилом, слідчі органів НП здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених КК, крім тих, що віднесені до підслідності інших органів досудового розслідування (ч. 1 ст. 216 КПК). Водночас, ч. 4 ст. 216 КПК, серед іншого, визначено, що слідчі органів ДБР здійснюють досудове розслідування злочинів, учинених працівником правоохоронного органу. Вказана норма передбачає розслідування органом ДБР саме в тому випадку, коли є достатні підстави вважати, що злочин можливо вчинено саме працівником правоохоронного органу, а не встановлено будь-яку іншу причетність такого працівника до події.

Відповідно до витягу із ЄРДР видно, що до реєстру внесено відомості саме
відносно ОСОБА_8, а відомості відносно ОСОБА_9 не вносилися, розслідування щодо неї не проводилося.

Детальніше з текстом постанови ВС від 08.12.2022 у справі No 686/11795/17 (провадження No 51-1951км22) можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/107938401