Скасування Господарського кодексу України не може бути метою реформи: Суддя ВС Юрій Чумак

Суддя-спікер судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності КГС ВС Юрій Чумак акцентував, що найважливішим елементом інвестиційної привабливості країни є належний рівень захисту прав бізнесу в судах. І саме господарські суди посідають у судовій системі України особливе місце, яке визначається специфікою їхнього правового статусу і предметом діяльності.

Про це повідомляє Судова влада.

Адже господарський суд як орган, спеціально створений для захисту економічних прав підприємств, організацій та установ, суб’єктів підприємницької діяльності, вирішує специфічні завдання. Тобто, здійснюючи функцію захисту прав суб’єктів господарської діяльності, він діє у властивій для нього формі, використовує відповідні методи й засоби розгляду господарських спорів. Розгляд справ у господарських судах переважно здійснюється значно швидше, ніж це відбувається в судах інших юрисдикцій. Це передусім пов’язано зі специфікою господарської юрисдикції — розглядом комерційних спорів. А в бізнесі це відіграє ключову роль, адже для підприємця час — це гроші. Господарська юрисдикція є ефективним інструментом захисту інвестицій у нашій країні.

Спікер нагадав, що спеціалізація – це тренд у всьому світі.

«Побудова судів за принципом спеціалізації є найбільш прогресивною формою організації діяльності судової системи. Саме завдяки особливостям спеціалізації суду забезпечується оперативність, економність та гнучкість процедури розгляду справ. Від початку двотисячних у господарських судах також запроваджена спеціалізація суддів. Історично кожна країна відстежує світові тенденції, навчається всього прогресивного та використовує його. І той позитивний досвід, який понад 30 років ефективно демонструє господарська юрисдикція, у тому числі оперативно розглядаючи комерційні спори, потрібно зберегти. Серйозних нарікань на роботу судів господарської юрисдикції я ні від кого не чув, тому немає сенсу це змінювати і скасування ГК України також не на часі. Адже якщо в судовій системі і є якісь недоліки, то вони однаково притаманні всім юрисдикціям і над їх вирішенням потрібно працювати спільно всім гілкам влади, механізми для цього є», – зауважив суддя КГС ВС.

Крім того, за словами доповідача, на сьогодні господарська юрисдикція чітко визначила межі своєї спеціалізації: там, де були спірні лінії перетину між господарською, цивільною та адміністративною юрисдикціями, Велика Палата ВС в більшості випадків чітко їх розмежувала.

Юрій Чумак висловив переконання, що економічні реформи і процеси модернізації правил ведення бізнесу повинні супроводжуватися відповідальним ставленням, дотриманням вимог обґрунтованості й професіоналізму, конструктивного вирішення наявних проблем суб’єктів господарювання, а не переглядом системи під чиюсь теоретичну модель.

Водночас скасування ГК України не може бути метою реформи, оскільки лише системна робота щодо синхронної рекодифікації цивільного та господарського законодавства із залученням учених, юристів-практиків, суддів усіх рівнів і юрисдикцій, серед іншого Верховного Суду, із чітко визначеною заздалегідь концепцією, без домінування жодних поглядів та ідеологій, а також забезпечення дієвості положень оновленого ГК України може бути визначена перспективною в контексті сприяння бізнес-середовищу, проведення реформ у сфері економіки та їх адекватного правового забезпечення на засадах міжнародних зобов’язань України.