Спадкові правовідносини в умовах воєнного стану. Пов’язані аспекти практичної діяльності адвоката: адвокат Мотилюк

У Вищій школі адвокатури НААУ відбувся вебінар на тему: “Спадкові правовідносини в умовах воєнного стану. Пов’язані аспекти практичної діяльності адвоката”.

Лектором виступив Олексій Мотилюк – адвокат, бізнес-медіатор, співзасновник ГО “Подільський центр медіації”, член ради комітету цивільного права і процесу НААУ, голова секції спадкового права.

Лектор розповів про спадкування, реєстрацію смерті, зведення спадкової справи та нові виклики при виконанні доручень клієнтів у спадкових правовідносинах.

Спадкування – це перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Ключовою в даному випадку є особа, яка померла. Факт смерті має юридичне значення і саме він запускає механізм спадкування.

Частина 1 ст. 1220 ЦКУ встановлює, що відкриття спадщини може бути або:

  • внаслідок смерті особи
  • внаслідок оголошення особи померлою.

Стосовно смерті особи передбачена державна реєстрація цього пакту. Стаття 49 ЦК України. Акти цивільного стану – події та дії, які нерозривно пов’язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб’єктом цивільних прав та обов’язків.

Ця ж норма продубльована у статті 2 Закону України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану”, про те, що смерть – це подія, яка нерозривно пов’язана з фізичною особою і припиняє її можливість бути суб’єктом цивільних прав та обов’язків.

Державна реєстрація актів цивільного стану, у встановлених законом випадках є обов’язковою, а саме: народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Таким чином, держава сприймає тільки один варіант встановлення смерті особи – її державну реєстрацію.

Державна реєстрація смерті є обов’язковою і фактичними підставами для реєстрації смерті органом ДРАЦС є (ст. 17 Закону):

  • документ встановленої форми про смерть, виданий закладом охорони здоров’я або судово-медичною установою;
  • рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою

Частиною 2. ст 46 ЦК України визначено, що фізична особа, яка пропала безвісти у зв’язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій.

Оголошення особи померлою може відбутися після спливу 2-х років від дня закінчення воєнних дій. 

З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.

Труднощі при реєстрації смерті 

В адміністративній процедурі труднощами в першу чергу є те, що:

  • Неможливо отримати лікарське свідоцтво про смерть
  • Відсутній фізичний доступ до медичних установ (окупована територія/бойові дії/не діють медичні установи)
  • Відсутнє/невпізнане тіло померлої особи (загиблої)
  • Логістичні труднощі (перебування зацікавлених осіб у іншому регіоні/за кордоном) 

Заведення спадкової справи

Яким чином можна подати заяву про прийняття спадщини, якщо смерть особи була зареєстрована, але на руках немає свідоцтва про смерть спадкодавця, якщо спадкоємці, наприклад, знаходяться закордоном?

Нормативні документи, які регулюють нотаріальний процес в Україні, передбачають, що у випадку, якщо нотаріусу, наприклад, поштою надходить заява спадкоємця про прийняття спадщина і в цій заяві вказане тільки ПІБ особи і дата смерті, але не додано свідоцтво про смерть – нотаріус перевіряє за даними реєстру актів цивільного стану чи зареєстрована смерть спадкодавця. І у випадку, якщо він переконаний, що особа дійсно померла, є дійсна підстава для заведення спадкової справи, він її заводить. Але тільки в тому випадку, коли смерть спадкодавця була зареєстрована.

Головна новела нотаріального процесу – заведення спадкових справ поза принципом територіальності.

Обмеження в роботі Спадкового реєстру та інших реєстрів під час воєнного стану.

На даний момент запущений процес відновлення роботи органів нотаріату.

Постановою Кабінету міністрів України від 28.02.2022 №164 (п.3) вказано:

Установити, що на час воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.

З одного боку, Кабінет міністрів обмежив права спадкоємців на те, щоб вони могли набути право власності на спадкове майно і ним розпоряджатися.

З іншого боку, є норма статті 64 КУ, Закон України “Про правовий режим воєнного стану”. В переліку прав, передбачених певними статтями Конституції, які не можуть бути обмежені під час воєнного стану – немає права власності. Право власності може бути обмежене.

Нові виклики при виконанні доручень клієнтів у спадкових правовідносинах

  • відсутність базових документів
  • проблема повноважень адвоката у нотаріальному процесі
  • проблема доступу до реєстрів
  • географічні та логістичні фактори
  • психологічні аспекти клієнта та адвоката
  • фінансові аспекти

Нові можливості/роль адвоката у спадкових правовідносинах:

«Присутність» адвоката при оформленні/реалізації спадкових прав клієнта

На сьогодні як ніколи є актуальним те, що “присутність” адвоката є бажана, необхідна в багатьох випадках і є виключно позитивною для клієнта.