Спір щодо користування житлом та речами побутового вжитку може бути врегульовано шляхом видачі обмежувального припису за умови доведеності факту економічного насильства

04 грудня 2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справу за заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про видачу обмежувального припису шляхом усунення перешкод, які чиняться ним заявнику та неповнолітньому сину заявника у користуванні кімнатою, меблями та іншими речами, що знаходяться у кімнаті, надання вільного та безперешкодного доступу та безперешкодного користування вказаною кімнатою, меблями та іншими речами, що в ній знаходяться; заборони ОСОБА_2 перебувати в місці проживання (перебування).

У справі, що переглядається, встановлено, що згідно з ордером на житлову площу в гуртожитку No 3277 від 19 лютого1991 року, виданим виробничим об`єднанням «Текстерно», ОСОБА_1 надано право зайняття з сім`єю із трьох осіб житлової площі в кімнаті АДРЕСА_1, розміром 11,8 кв. м на склад сім`ї – ОСОБА_2 , ОСОБА _5 .

Також установлено, що між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 існують неприязні стосунки, часто виникають конфліктні ситуації щодо проживання та користування кімнатою в гуртожитку АДРЕСА_1, де зареєстровані сторони і їх неповнолітній син ОСОБА_3.

При цьому заінтересована особа визнав ту обставину, що він не має наміру допускати свою колишню дружину ОСОБА_1 та їх неповнолітнього сина до користування кімнатою АДРЕСА_1.

Верховний Суд погодився з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про наявність правових підстав для видачі обмежувального припису щодо усунення перешкод ОСОБА_1 та неповнолітньому сину у користуванні житлом, а також речами побутового вжитку, які знаходяться в спірній кімнаті.

Разом із тим, відсутні підстави для застосування обмежувального припису щодо ОСОБА_2 у вигляді заборони перебувати в місці проживання (перебування) в кімнаті гуртожитку АДРЕСА_1, оскільки ОСОБА_1 не надала беззаперечних доказів на підтвердження вчинення ОСОБА_2 домашнього насильства у розумінні Закону, а суди не встановили випадків домашнього насильства стосовно ОСОБА_1 та неповнолітнього ОСОБА_3, а також ризиків настання насильства у майбутньому.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 04 грудня 2019 року у справі No 607/10122/19 (провадження No 61-17441) можна ознайомитися за посиланням http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/86205965