Справа Навального: в чому унікальність рішення ЄСПЛ і як РФ обґрунтувала неможливість його виконання

Рішення Європейського суду з прав людини про тимчасові заходи у справі російського опозиціонера Олексія Навального вибивається із загальної практики застосування правила 39 Регламенту. У РФ вже заявили про неможливість його виконання.

Про це повідомляє ECHR: Ukrainian Aspect.

ЄСПЛ нечасто використовує дане правило стосовно вимоги звільнення людини, що опинилася під арештом. Однак випадок Навального унікальний тим, що фігурант на початку лютого вже був засуджений в рамках кримінальної справи – його умовний термін був замінений на реальний. При цьому аргументи Високих суддів зводяться до того, що скаржник не перебуває в безпеці (прямо замах на отруєння не вказується).

У Міністерстві юстиції РФ таку вимогу назвали явно політичною і завідомо невиконуваною з трьох причин:

  • це явне втручання в діяльність судової влади суверенної країни;
  • вимога необґрунтована і неправомірна, оскільки не містить вказівки на жоден факт, чи посилання на норму права, які дозволили б суду винести таке рішення;
  • в національному законодавстві немає правових підстав для звільнення засудженого з-під варти.

Нагадаємо, згідно з правилом 39 (Тимчасові заходи) Регламенту, палата або, коли це доцільно, її голова може – на прохання сторони чи будь-якої іншої заінтересованої особи або з власної ініціативи – вказати сторонам, який тимчасовий захід, на її думку, слід вжити в інтересах сторін або в інтересах належного провадження у справі.