Ст. 438 КК дає можливість притягнути до відповідальності комбатантів за вчинення і сексуального насильства стосовно жінок

З’явився новий Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», були внесені зміни до КК та КПК України. У червні 2022 року Україна ратифікувала Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульська конвенція), яка допоможе ефективніше реагувати на випадки насильства та забезпечити притягнення винуватих осіб до відповідальності.

На цьому наголосила суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Надія Стефанів.

На думку спікерки, нині в національному законодавстві є ряд положень, які потрібно узгодити зі Стамбульською конвенцією, що позитивно вплине на ефективність кримінальних проваджень, пов’язаних із насильством.

Надія Стефанів також окреслила питання щодо кримінальних правопорушень (домашнє та гендерно зумовлене насильство), вчинених під час воєнного стану. Зокрема, вона зазначила, що ст. 438 КК України «Порушення законів та звичаїв війни» дає можливість притягнути до відповідальності комбатантів за вчинення насильства, у тому числі сексуального насильства стосовно жінок.

Ця стаття не містить деталізації щодо вчинення насильства як складової поняття «порушення законів та звичаїв війни». Тому для наповнення змісту об’єктивної сторони злочину, передбаченого в ст. 438 КК України, слід звертатися до договірного та звичаєвого міжнародного гуманітарного права. За наявності контекстуального зв’язку насильства з діями, які заборонені міжнародним правом та визнаються його серйозними порушеннями, є всі підстави для притягнення особи до кримінальної відповідальності за порушення законів та звичаїв війни.