Суб’єкт владних повноважень повинен мати дискрецію, щоб використати її в якнайкращий спосіб стосовно людини: Суддя КАС ВС Білак

Суддя Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді Мирослава Білак взяла участь у панельній дискусії «Культура верховенства права», яку 12 лютого 2021 року в режимі онлайн провела команда ГО «Українське покоління лідерів».

Про це повідомляє прес-служба Верховного суду.

Верховний Суд не встановлює неконституційність закону, але він може встановлювати суперечливість Конституції. У ч. 4 ст. 7 КАС України зазначено, що якщо закон чи інший правовий акт суперечить Конституції, суд не застосовує такий закон чи інший правовий акт, а застосовує норми Конституції як норми прямої дії. У такому випадку суд після винесення рішення у справі зобов’язаний звернутися до Верховного Суду для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності закону чи іншого правового акта, що віднесено до юрисдикції Конституційного Суду України.

Приймаючи рішення у справі, суд насамперед повинен обґрунтувати таку суперечність, що потребує значних інтелектуальних зусиль із застосуванням різних методів тлумачення. При цьому суд повинен самостійно вирішити справу, застосувавши норми Конституції як норми прямої дії. Втім, така практика не є поширеною, оскільки застосування Конституції ускладнюється нормами загального характеру, для реалізації яких  необхідна законодавча деталізація у чинному законодавстві.

Торкаючись питання необмеженої дискреції суб’єкта владних повноважень, суддя звернула увагу, що, незважаючи на упереджене ставлення до цього інституту, суб’єкт владних повноважень повинен мати дискрецію, щоб використати її в якнайкращий спосіб стосовно людини. Для цього повинні бути чітко виписані критерії меж дискреції в законі про адміністративні процедури, на який чекає українське суспільство вже понад десять років. У разі прийняття такого закону суспільство через ці процедурні стандарти зможе краще контролювати владу. Втім, це не заважає адміністративним судам у своїй практиці використовувати ст. 2 КАС України, яка й визначає основні принципи, спрямовані на обмеження дискреції суб’єктів владних повноважень.