Котелевський районний суд Полтавської області в складі: головуючого – судді ОСОБА_1 , розглянувши у порядку спрощеного провадження без проведення судового розгляду в судовому засіданні за відсутності учасників судового провадження кримінальне провадження, внесене 12 січня 2023 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023175490000012 про обвинувачення
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт Краснокутськ Краснокутського району Харківської області, громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , освіта професійно-технічна, не працюючого, не одруженого, на утриманні має одну неповнолітню дитину, раніше не судимого,
у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч.1 ст.190 КК України,
ВСТАНОВИВ:
Постановами Кабінету Міністрів України №509 від 01.10.2014 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» та №332 від 20.03.2022 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» врегульовано питання взяття на облік осіб, які перемістились з районів бойових дій та порядок отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Відповідно до п. 2 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №509 від 01.10.2014, довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи мають право отримати особи, які після прийняття Указу Президента України від №64 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» перемістились з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії та яка визначена в переліку розпорядженням Кабінету Міністрів України №204-р від 06.03.2022 «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка».
Зокрема, документом, що підтверджує місце проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії, є паспорт з відміткою про місце реєстрації або довідка про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру.
Згідно з п.2 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, право на отримання допомоги на проживання мають особи, які перемістилися з Республіки Крим і м. Севастополя, а також з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії та яка визначена в переліку, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України №204-р від 06.03.2022 «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми “єПідтримка”, і отримали довідку про перебування на обліку внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України №204-р від 06.03.2022 «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми “єПідтримка”, до відповідних територій відноситься територія Харківської області.
Згідно з п. 6 Порядку, для отримання допомоги внутрішньо переміщена особа заповнює заяву, яка формується засобами Порталу Дія.
Так, 22.04.2022 ОСОБА_2 , перебуваючи в АДРЕСА_3 , реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на заволодіння чужим майном шляхом обману, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки у вигляді спричинення матеріальної шкоди державі і бажаючи їх настання, з метою отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, механізм призначення та виплати якої, передбачений «Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №332 від 20.03.2022, особисто в електронній формі за допомогою засобу мобільного додатка Порталу Дія, подав заяви про взяття його та його малолітнього сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , на облік, як внутрішньо переміщених осіб, та на призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Під час заповнення у електронній формі даних заяв, ОСОБА_2 вніс дані щодо адреси місця своєї реєстрації та фактичного проживання в АДРЕСА_2 у період до 22.04.2022, а також зазначив 22.04.2022, як дату свого переміщення та переміщення його неповнолітнього сина ОСОБА_3 із місця проживання на території Харківської області до м. Зіньків Полтавської області. Дані дії ОСОБА_2 проводив з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації за допомогою мобільного додатку Порталу Дія.
Того ж дня, 22.04.2022 ОСОБА_4 в мобільному додатку Порталу Дія отримав довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за № НОМЕР_1 , та довідку внутрішньо переміщеної особи на неповнолітню дитину, якій також було надано такий статус, а саме на ОСОБА_3 (довідка №1610-7500423514).
Обман зі сторони ОСОБА_2 виразився в тому, що в період з 2008 року по 25.01.2023 він за місцем реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 , не проживає, а фактично проживає в АДРЕСА_1 , і за межі Полтавської області на постійне місце проживання не виїжджав, та в період з 24.02.2022 не переміщувався з територій адміністративно-територіальних одиниць де проводилися активні бойові дії. Таким чином, ні він, ні його малолітній син ОСОБА_3 не мали права на отримання статусу внутрішньо переміщених осіб.
Після отримання 24.04.2022 через Програмний комплекс «Соціальна громада» заявки на призначення допомоги та проведення звірки поданих ОСОБА_5 даних з Єдиною інформаційною базою даних про внутрішньо переміщених осіб та базою отримувачів державних соціальних допомог, 05.05.2022 відділом №2 з питань призначення та виплати державної соціальної допомоги та надання інших видів соціальної підтримки населенню Управління соціального захисту населення Полтавської районної військової адміністрації було прийнято рішення про призначення ОСОБА_2 та його неповнолітньому синові ОСОБА_3 допомоги, як внутрішньо переміщеним особам з 01.03.2022 по 31.07.2022 у розмірі 5000 грн щомісячно (3000 грн дитині ОСОБА_3 , 2000 грн – ОСОБА_2 ).
Внаслідок того, що ОСОБА_6 надав недостовірні дані при поданні заяв про взяття його та його малолітнього сина ОСОБА_3 на облік внутрішньо переміщених осіб, та на призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, їм було безпідставно нараховано та виплачено ОСОБА_7 бюджетні кошти у вигляді державної допомоги внутрішньо переміщеним особам, за період з 01.03.2022 по 31.07.2022, у розмірі 25000 грн, згідно з Порядком, затвердженим постановою КМУ №332 від 20.03.2022, якими останній розпорядився на власний розсуд, в результаті чого державі в особі Управління соціального захисту населення Полтавської районної військової адміністрації завдано майнової шкоди на вищевказану суму.
Дії обвинуваченого ОСОБА_2 суд кваліфікує за ч.1 ст. 190 КК України – як заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство).
Положеннями частин 2 та 3 ст.381 КПК України передбачено, що суд розглядає обвинувальний акт щодо вчинення кримінального проступку без проведення судового розгляду в судовому засіданні за відсутності учасників судового провадження, якщо обвинувачений не оспорює встановлені під час дізнання обставини і згоден з розглядом обвинувального акта. Спрощене провадження щодо кримінальних проступків здійснюється згідно із загальними правилами судового провадження, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цього параграфа.
Згідно з ч.1 ст.382 КПК України суд у п`ятиденний строк з дня отримання обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку, а в разі затримання особи у порядку, передбаченому частиною четвертою статті 298-2 цього Кодексу, невідкладно вивчає його та додані до нього матеріали і ухвалює вирок.
Відповідно до ч. 1 ст. 302 КПК України, встановивши під час досудового розслідування, що підозрюваний беззаперечно визнав свою винуватість, не оспорює встановлені досудовим розслідуванням обставини і згоден з розглядом обвинувального акта за його відсутності, а потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, не заперечують проти такого розгляду, прокурор має право надіслати до суду обвинувальний акт, в якому зазначає клопотання про його розгляд у спрощеному порядку без проведення судового розгляду в судовому засіданні.
Згідно з ч. 3 ст.302 КПК України до обвинувального акта з клопотанням про його розгляд у спрощеному провадженні повинні бути додані: 1) письмова заява підозрюваного, складена в присутності захисника, щодо беззаперечного визнання своєї винуватості, згоди із встановленими досудовим розслідуванням обставинами, ознайомлення з обмеженням права апеляційного оскарження згідно з частиною другою цієї статті та згоди з розглядом обвинувального акта у спрощеному провадженні; 2) письмова заява потерпілого, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, щодо згоди із встановленими досудовим розслідуванням обставинами, ознайомлення з обмеженням права апеляційного оскарження згідно з частиною другою цієї статті та згоди з розглядом обвинувального акта у спрощеному провадженні; 3) матеріали досудового розслідування, у тому числі документи, які засвідчують беззаперечне визнання підозрюваним своєї винуватості.
До обвинувального акта прокурором додано клопотання про розгляд обвинувального акта у спрощеному порядку без проведення судового розгляду в судовому засіданні за відсутності учасників судового провадження, оскільки обвинувачений не оспорює встановлені під час дізнання обставини і згоден з розглядом обвинувального акта.
Крім того, до обвинувального акта додано письмову заяву ОСОБА_2 , від 26.01.2023, яка складена за участі його захисника – адвоката ОСОБА_8 . Відповідно до змістом заяви ОСОБА_2 свою винуватість у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, беззаперечно визнає, згоден із встановленими досудовим розслідуванням обставинами, позов прокурора поданий в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Полтавської районної військової адміністрації про стягнення майнової шкоди в розмірі 25000,00 грн повністю визнає, ознайомлений з обмеженнями права на апеляційне оскарження, згоден на розгляд обвинувального акта у спрощеному проваджені без проведення судового розгляду в судовому засіданні. У вказаній заяві захисником ОСОБА_8 підтверджено добровільність беззаперечного визнання винуватості ОСОБА_2 , його згоду із встановленими в результаті досудового розслідування обставинами і згоду на розгляд обвинувального акту за його відсутності.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що обвинувальний акт підлягає розгляду в порядку, передбаченому ч. 2 ст.381, ч.1 ст.382 КПК України, без проведення судового розгляду в судовому засіданні за відсутності учасників судового провадження.
Матеріали кримінального провадження містять дані на підтвердження того, що обвинувачений визнав свою винуватість у вчиненому кримінальному проступку та всі обставини, які ставляться йому в провину, щирий жаль з приводу цього, осуд своєї поведінки та бажання виправити ситуацію, яка склалася, і нести кримінальну відповідальність за вчинене.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.66 КК України щире каяття обвинуваченого та його активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення, визнається судом обставинами, які пом`якшують його покарання.
Обставин, які відповідно до ст.67 КК України обтяжують покарання, судом не встановлено.
Виходячи з указаної мети й принципів справедливості, співмірності та індивідуалізації, покарання повинно бути адекватним характеру вчинених дій, їх небезпечності та даним про особу винного.
За таких обставин справи, враховуючи ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, дані про особу обвинуваченого, який є раніше несудимою особою, не працює, за місцем фактичного проживання в с. Артелянщина Полтавського району Полтавської області компрометуючих даних немає, є працездатною особою, на обліку у лікарів психіатра та нарколога не перебуває, наявність обставин, які пом`якшують покарання та відсутність обставин, що обтяжують покарання, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_2 покарання у виді громадських робіт у межах санкції, передбаченої ч. 1 ст. 190 КК України, оскільки менш суворі види покарання будуть недостатні для виправлення обвинуваченого та попередження вчинення ним нових кримінальних правопорушень.
Прокурором заявлено в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Полтавської районної військової адміністрації цивільний позов про відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної кримінальним правопорушенням, у сумі 25000,00 грн, який обвинувачений визнав у повному обсязі, про що подав відповідну письмову заяву. Наслідки визнання позову цивільному відповідачеві відомі та зрозумілі.
Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Враховуючи вище викладене, цивільний позов прокурора в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Полтавської районної військової адміністрації слід задовольнити у повному обсязі.
Долю речових доказів по справі слід вирішити відповідно до вимог ст.100 КПК України. Процесуальні витрати у справі відсутні.
Запобіжний захід щодо обвинуваченого не застосовувався. З урахуванням вимог статей 176, 177, 377 КПК України у суду відсутні підстави для обрання запобіжного заходу щодо обвинуваченого.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 368-371, 373-376 КПК України, суд
УХВАЛИВ:
ОСОБА_2 визнати винуватим у пред`явленому обвинуваченні у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, та призначити йому покарання у виді громадських робіт на строк двісті годин.
Цивільний позов прокурора задовольнити у повному обсязі.
Стягти з ОСОБА_2 на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Полтавської районної військової адміністрації (одержувач: Міністерство соціальної політики України, код ЄДРПОУ – 37567866, розрахунковий рахунок – UA858201720343180056000078737, банк – Державна казначейська служба України, м. Київ, призначення – повернення ДСД, ПІБ одержувача, РНОКПП, період отримання коштів) 25000,00 грн (двадцять п`ять тисяч грн 00 коп.) в рахунок відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної кримінальним правопорушенням.
Речові докази по справі: банківську картку АТ «Універсал Банк» № НОМЕР_2 , мобільний телефон «TECNO», IMEI1: НОМЕР_3 , IMEI2: НОМЕР_4 , мобільний телефон «AOLWLVE» P45, IMEI1: НОМЕР_5 , IMEI2: НОМЕР_6 , передані під на зберігання ОСОБА_2 – вважати повернутими власнику ОСОБА_9 .
Відповідно до ч.4 ст.382 КПК України копію вироку не пізніше дня, наступного за днем його ухвалення, надіслати учасникам судового провадження.
Згідно з ч.1 ст.394 КПК України вирок суду першої інстанції, ухвалений за результатами спрощеного провадження в порядку, передбаченому статтями 381 та 382 цього Кодексу, не може бути оскаржений в апеляційному порядку з підстав розгляду провадження за відсутності учасників судового провадження, недослідження доказів у судовому засіданні або з метою оспорити встановлені досудовим розслідуванням обставини.
З інших підстав вирок може бути оскаржений до Полтавського апеляційного суду через Котелевський районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з дня отримання копії судового рішення, з урахуванням особливостей, передбачених ст.394 КПК України.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.