НААУ підтримує діалог з Вищою радою правосуддя у питаннях зміцнення незалежності суддів і звертає увагу на ті системні проблеми, які потребують нагального вирішення. Серед таких проблем Лідія Ізовітова назвала необхідність зменшення судового збору та гострий кадровий дефіцит у судовій владі.
Про це повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.
«Від імені адвокатури я звертаю увагу на необхідність сьогодні зменшити розмір судового збору. Якщо Міністерство фінансів розраховувало, що у такий спосіб буде наповнюватися бюджет і зменшиться кількість суддів, адже буде менше позовів, то є і зворотній бік – люди, юридичні особи потерпають від того, що не мають судового захисту. Вони збідніли і не можуть звернутися до суду. Ми, адвокати, звертаємо увагу Вищої ради правосуддя на відтік суддів, який також призводить до того, що люди не мають можливості вирішити свій спір, не мають дієвого судового захисту. З цим треба терміново щось робити», – переконана Лідія Ізовітова.
Коментуючи перебіг судової реформи, Голова НААУ наголосила на тому, що подальші спроби внесення кардинальних змін у законодавство про судоустрій несуть ризики тотального зруйнування судової системи.
«Суспільство вже втомилося від кількості реформ судової системи. Якщо ідеться про удосконалення, це одне. Але якщо іде мова про чергове реформування, то ми можемо взагалі розвалити всю судову систему, яка сьогодні дуже мало захищена, яка стала не стійкою, слабкою. Ми всі, учасники правосуддя, маємо подбати про зміцнення судової гілки влади», – закликала Голова НААУ.
Вона нагадала, що за умов непрацюючої ВККСУ тривають постійні спроби змінювати законодавство про спосіб формування цього органу, які не можуть бути прийнятними.
«ВККС має запрацювати, проте ми весь час спостерігаємо за новелами в законодавстві. Ми дуже стурбовані певними конкурсними комісіями, їхнім наповненням, особливо комісіями у складі міжнародних експертів. Неможливо національні суди оцінювати за участю іноземних громадян», – вважає Голова НААУ.
Лідія Ізовітова також висловилася на підтримку розширення повноважень ВРП та гарантій незалежності членів Ради. Зокрема, ВРП варто надати право законодавчої ініціативи, аби посилити роль конституційного органу суддівського врядування у формуванні профільного законодавства. Також, за словам Лідії Ізовітової, варто подовжити терміни розгляду дисциплінарних проваджень щодо суддів, що дасть можливості для більш якісного розгляду та посилить гарантії незалежності суддів.
Нагадаємо, у листопаді-грудні 2020 року НААУ та ВРП виступили співорганізаторами серії національних дискусій “Доступ до правосуддя: реалії та перспективи”. Під час цих заходів були обговорені стратегічні питання реалізації судової реформи, роль професійних спільнот у розробці законодавства про судоустрій та адвокатуру, конституційні аспекти участі міжнародних експертів у формуванні органів суддівського врядування.