Під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів у Вищій школі адвокатури на тему «Тактика застосування адвокатом досудових видів уникнення кримінальної відповідальності», Олексій Горох, адвокат, доктор юридичних наук, доцент кафедри кримінального та кримінального процесуального права Національного університету “Києво-Могилянська академія”, заступник голови Комітету з кримінального права та процесу НААУ, експерт в галузі кримінального права та процесу, автор понад 150 наукових праць, член комісії з питань правової реформи при Президентові України, розповів про поняття та систему досудових видів уникнення кримінальної відповідальності. Розглянув норми про виключення кримінальної відповідальності та норми про звільнення від кримінальної відповідальності.
Кримінальна відповідальність – це один із видів юридичної відповідальності, який полягає у передбачених Кримінальним кодексом України обмеженнях прав і свобод особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, індивідуалізується в обвинувальному вироку суду. Кримінальна відповідальність настає з моменту набрання законної сили обвинувальним вироком суду (рішення КСУ у справі про депутатську недоторканість від 27 жовтня 1999 р. №9-рп/99).
Форми уникнення кримінальної відповідальності під час досудового розслідування:
- Уникнення – не настання кримінальної відповідальності ;
- Уникнення – звільнення від кримінальної відповідальності .
Після першої зустрічі з підзахисним потрібно побудувати позицію захисту.
Побудова позиції захисту:
- Бесіда з підзахисним
- Вивчення матеріалів кримінального провадження
- Збір доказів у справі
- Вирішення питання про визнання вини
- Аналіз версії підозри
- Висунення зустрічних версій захисту
- Вибір найперспективнішої версії захисту
- Аналіз аргументів «за» і «проти» версії захисту
- Формування захисного висновку
Це потрібно для того, щоб обрати певний варіант поведінки і обрати варіацію, яка може бути корисною в певній справі. Перед тим як визначитись яку норму треба застосувати, потрібно визначити шляхи чинення певних дій.
Арсенал дій (збирання доказів):
- опитати потенційних свідків;
- подати адвокатські запити;
- подання клопотань про вчинення слідчих та процесуальних дій;
- проведення експертиз;
- участь у слідчих та процесуальних діях;
- оскарження незаконних дій.