24 лютого 2022 року російська федерація почала повномасштабну війну проти України, в зв’язку з чим на всій території України був запроваджений воєнний стан. Як війна вплинула на адвокатів в інших регіонах, і як вони зустріли виклики збройної агресії, ми запитали у Голови Ради адвокатів Хмельницької області Наталії Вагіної.
- Ви пам’ятаєте, як особисто для Вас почалася відкрита російська агресія 24 лютого? Якими були Ваші перші дії? Які дії Ви вчинили, як Голова Ради адвокатів?
Таке не забувається. Мій день завжди починається о 5:30 і, допоки збираюся на роботу, слухаю новини Euro News, але вранці 24 лютого вони нічого не повідомили про початок військової агресії РФ проти України. Тож, я про все дізналася лише о 7:00 з українських новин, які ввімкнені в авто.
Найперше за все хотіла бачити дітей, колег, хотіла бути з ними поруч…
Нестерпно хотіла чимось особисто допомогти країні, тому побігла у відділення банку перерахувати кошти на підтримку ЗСУ. Там була велика черга, всі переказували гроші на ЗСУ, хто скільки міг. І я, раділа і пишалася з того, що в черзі так багато людей, – наших, українських, рідних! Була душевна потреба скрізь мати Український державний Прапор, – в офісі Ради адвокатів, в адвокатському об’єднанні де працюю, дома.
На 11:00 год. 24.02.2022 скликала екстрене засідання Ради адвокатів Хмельницької області. На порядку денному стояло одне питання: вжиття заходів у зв’язку зі збройним нападом РФ на Україну. Перед тим підготувала проект звернення Ради адвокатів України до адвокатів Хмельниччини; мала комунікацію з головами Хмельницького апеляційного суду, Хмельницького міськрайонного суду, начальником СІЗО, стосовно режиму їх роботи, проведення засідань, відкладення розгляду справ тощо. За результатами термінового засідання РАХмО:
– Опублікувано на сайті РАХмО, на сторінці РАХмО у Фейсбук, а також в групах адвокатів Хмельниччини у Viber та Теlegram звернення Ради адвокатів Хмельницької області щодо узгоджених дій адвокатури спрямованих на спротив російської агресії, підтримці ЗСУ, дотриманню законів воєнного стану, інформаційної гігієни тощо;
– Сформовано робочу групу для вжиття заходів з обліку мобілізованих адвокатів та бійців територіальної оборони, перерозподілу незакінчених справ таких адвокатів серед інших адвокатів регіону (за згодою адвокатів та клієнтів) для подальшого надання клієнтам правової допомоги, в тому числі, на безоплатній основі;
– Перенесено на інші дати всі акредитовані ВША НААУ заходи з підвищення кваліфікації адвокатів Хмельницької області призначені на період з 24.02.2022 по 31.04.2022;
– Ухвалено припинити розпочаті та не ініціювати нові процедури спрямовані на притягнення до дисциплінарної відповідальності адвокатів Хмельницької області які станом на 24.02.2022 мають заборгованість перед РАХмО зі сплати щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування;
– Визначено відповідальну особу за надання систематичної інформаційної підтримки адвокатам регіону щодо режиму роботи судових та правоохоронних органів регіону та іншу інформацію актуальну у період воєнного стану.
28.02.2022 РАХмО перерахувала до державного бюджету України 50000 грн. на підтримку ЗСУ.
03.03.2022 видано наказ про відрахування 100% заробітної плати голови Ради адвокатів Хмельницької області (Вагіної Н.А.) на підтримку Збройних Сил України щомісячно, починаючи з 16.02.2022 року до закінчення дії воєнного стану в Україні.
З перших днів налаштовано роботу «коридору безпеки» по Хмельницькій області для родин адвокатів які виїжджали з окупованих та інших регіонів України де велися активні бойові дії (ним скористалися більше 150 сімей), залучили адвокатів до нічних чергувань на залізничному вокзалі для прийому біженців та в пунктах тимчасового розміщення ВПО.
Була налагоджена співпраця з Хмельницькою обласною військовою державною адміністрацією завдяки чому:
25.02.2022 РАХмО отримала перепустки для всіх адвокатів, які з метою надання правової допомоги змушені пересуватися у період дії комендантського часу;
02.03.2022 отримали 40 одиниць вогнепальної зброї та боєприпаси для підрозділу адвокатів Хмельницької області, сформованого для забезпечення безпеки при здійсненні адвокатурою Хмельницької області виконуваних нею функцій, а також виконання завдань щодо зібрання доказів військової агресії, надання правового захисту в умовах війни, здійснення організаційно-забезпечувальної роботи, волонтерської діяльності та запобігання мародерству (Примітка: в травні 2022 року зброя та боєкомплекти були повернуті);
- Як війна змінила роботу адвокатури та Ради адвокатів Хмельницької області? Які напрямки і пріоритети діяльності Ради адвокатів є зараз?
Рада адвокатів Хмельницької області працює в штатному режимі, але тепер засідання Ради адвокатів розпочинаються з хвилини мовчання за загиблими і проходять під Державним прапором України, раніше був тільки прапор НААУ. Періодично доводиться долати ті чи інші проблеми які принесла війна – відсутність електропостачання, тепла, інтернет зв’язку, повітряні тривоги, евакуація працівників та/чи підприємств які виготовляли свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та адвокатські посвідчення, евакуація працівників чи членів Ради адвокатів їх мобілізація тощо. Попри все, жодне засідання РАХмО не було відкладене через відсутність кворуму чи з інших причин. Всі питання, віднесені до компетенції ради адвокатів регіону, вирішуються вчасно.
Як і для всієї країни, найголовнішою для нас є ПЕРЕМОГА, підтримка ЗСУ, підтримка людей, підтримка держави. Тож багато зусиль докладаємо в цих напрямках. До прикладу, окрім суто волонтерської та благодійної діяльності, організовували навчання адвокатів з надання невідкладної медичної допомоги, навчання з користування вогнепальною зброєю та боєприпасами, навчання зі стрільби; упродовж перших трьох місяців щодня, без вихідних, надавали безоплатну правову допомогу Хмельницькій обласній військовій адміністрації (працювали по черзі 18 адвокатів), облаштовували кабінети і робочі місця для колег які були змушені переїхати на Хмельниччину покинувши свої домівки; здійснювали перерозподіл справ мобілізованих адвокатів, постійний зв’язок з мобілізованими колегами, з тими хто приїхав з інших регіонів тощо. З 24.02.2022 пріоритетним стало все, що наближає ПЕРЕМОГУ, що допомагає долати наслідки війни та спричинені нею труднощі.
- Чи є адвокати з постраждалих регіонів країни, які знайшли собі притулок на Хмельниччині? Чи звертаються вони за допомогою до Ради адвокатів? Яку допомогу Ви їм у змозі надати?
Звісно є. В перші місяці на Хмельниччину переїхали 18 адвокатів з Харкова, Чернігова, Одеси, Миколаєва, Києва, Київської, Донецької Луганської та Черкаської областей зі своїми сім’ями, про яких знаємо (можливо було більше). Дехто з них вже повернулися додому, а дехто до цього часу живе і працює на Хмельниччині. Наші колеги тікали від біди по різному: хтось важко хворий і лише з документами, хтось на власному авто і зміг взяти з собою якісь речі, хтось з дітками, хтось зі старенькими родичами, хтось з домашніми тваринами, хтось один. Кожен потребував різної допомоги. Кожному з них намагалися допомогти і, сподіваюся, нам це вдалося. Комусь було потрібне робоче місце і ми поділилися своїми офісами; комусь була потрібна офісна чи побутова техніка і РАХмО її надала (принтери, ноутбук, праски); влаштовували діток у приватні дитячі садки, бо комунальні заклади не працювали; допомагали з житлом, одягом, продуктами харчування, ліками; допомагали з роботою – працевлаштовували, присилали клієнтів, сприяли укладанню контрактів/договорів з системою БПД; хтось просто потребував спілкування, психологічної розрядки, моральної підтримки – і ми організовували спільні зустрічі в Раді адвокатів, зустрічалися індивідуально з головою чи членами РАХмО, всіх приєднали до колективних чатів адвокатів Хмельниччини у Вайбер та Телеграм. Одній творчій колезі від безсоння могли допомогти полотна з фарбами, тож вона їх отримала. Комусь був потрібен перукар, лікар, психолог, або ветеринар, автомайстерня або пальне… Хочу вірити, що кожен відчув щире тепло, турботу і підтримку Хмельниччини.
- Чи відомі Вам випадки, коли адвокати, які постраждали внаслідок бойових дій лікуються у госпіталях Вашої області? Ви спілкуєтеся із ними, намагаєтесь допомогти?
23 березня 2022 року, завдяки дзвінку небайдужого лікаря РАХмО дізналася, що в Хмельницькій обласній лікарні знаходиться адвокат Кіктенко Василь Васильович з Бородянки Київської області, він важко хворий, у деморалізованому стані, живе в палаті разом з дружиною, але лікарня більше не може їх тримати в себе і готує до виписки, дітися літньому подружжю ніде і навряд чи вони зможуть впоратися з хворобою без постійної медичної допомоги. Лікар запитав, чи це нас цікавить… За годину ми були в лікарні. Важко описати словами той відчай і жах які пережили подружжя Кіктенків. Розповідали, як вони тікали з Бородянки пішки, в чому були (Василь Васильович у спортивному одязі, дружина Наталія Петрівна в халаті), взявши лише портфель з посвідченням адвоката та іншими документами, банківські картки і мобільні телефони; про свій будинок, зруйнований рашистами; як у них на очах загинула матір дружини, а тіло так і залишилося лежати на дорозі; як стояли шибениці на дорозі з повішаними дівчатами, як їхали танки; про дочку й зятя які служать в ЗСУ, про молодшого сина який навчається у Львові… Дякуємо Богу і всім причетним, хто допоміг нам домовитися з керівництвом лікарні про продовження ще на місяць перебування й лікування Василя Васильовича в обласній лікарні та про подальше перебування подружжя в госпіталі для ветеранів війни, хто постійно відвідував його, тримав зв’язок з родиною, допомагав. Ми привозили подружжю необхідні ліки, гігієнічні та косметичні засоби, продукти, одяг, постільну білизну, валізи тощо. Дякуємо Опікунській раді при НААУ за оперативне надання адвокату Кіктенко В.В. матеріальної допомоги. На превеликий жаль, 22.04.2022 Кіктенко Василь Васильович помер у лікарні після перенесеної операції. За життя, він встиг сотню разів подякувати адвокатській родині за надану допомогу і підтримку.
Це був перший, але не єдиний випадок. Постійно спілкуємося і намагаємося допомогти не тільки адвокатам, а й постраждалим внаслідок бойових дій дітям адвокатів, іншим знайомим і зовсім незнайомим, але таким рідним, хлопцям ЗСУ, ТРО та інших військових формувань, яким завдячуємо життям, свободою, незалежністю.
- Багато адвокатів Хмельниччини взяли зброю та пішли на фронт захищати Україну? Чи підтримуєте Ви зв’язок з їх родинами? Вони звертаються за допомогою до Вас?
Маємо інформацію про 30 адвокатів з Хмельниччини, які пішли захищати Україну зі зброєю в руках, з них: 17 в лавах ЗСУ, 13 – в ТРО. Важко сказати, багато це чи ні. В більшості адвокатських родин хтось з рідних на фронті – чоловік, син, брат, батько, племінник. За кожного молимося, за кожного болить душа, кожним пишаємося!
За допомогою звертаються не всі, але, про чиї потреби ми дізнавались, її обов’язково отримували. Це були різні речі: продукти, засоби гігієни, лікарські засоби, камуфляжний одяг, взуття, рюкзаки, спальники, каримати, фільтри для питної води, зарядні пристрої, маскувальні сітки, каски, тактичні окуляри, тактичні рукавиці, навушники, бронежилети, мотопомпи, тепловізори, рації, дрони, приціли, автомобілі, мабуть всього й не пригадаю.
- Пані Ганна Лазарчук у інтерв’ю розповідала нам про діяльність Опікунської ради при Національній асоціації адвокатів України. Ви маєте контакти, співпрацюєте із Опікунською радою? Чи інформуєте Ви ваших колег про існування та діяльність Опікунської ради? Адвокати з Вашої області чи їхні родини зверталися за допомогою до Опікунської ради?
Діяльність Опікунської ради при НААУ, ВБО «Благодійний фонд допомоги адвокатам», величезна міжнародна допомога українських адвокатів іноземними партнерами НААУ є безцінними! Дуже приємно усвідомлювати, що ми всі одна велика команда, яка завжди прийде на допомогу, що ми не одні! Адвокати Хмельниччини обізнані про діяльність Опікунської ради, отримують інформацію про результати її кожного засідання, про оперативне надання матеріальної допомоги адвокатам та іх сім’ям, які постраждали внаслідок військової агресії.
РАХмО ефективно співпрацювала з Опікунською радою НААУ з питання надання матеріальної допомоги адвокату Кіктенко В.В. з м. Бородянка, про яку йшлося вище. Окрім цього, 08.02.2023 органи адвокатського самоврядування отримали від ВБО «Благодійний фонд допомоги адвокатам» дві зарядні станції EkoFlow Delta Max 2000, завдяки чому вдалося забезпечити безперебійну роботу офісів Ради адвокатів та КДКА Хмельницької області, пунктів підтримки для адвокатів області у період віяльних та аварійних тривалих відключень від електропостачання. Наразі, невідомо про випадки звернень адвокатів Хмельницької області або їх родин до Опікунської ради. Сподіваюся, вони не мали і не матимуть такої необхідності, всі будуть живими, здоровими і в достатку. Водночас, усілякої допомоги потребують наші колеги з інших, більш постраждалих регіонів, тож ми об’єднуємо свої зусилля щоб її надати. Допомагали колегам з Чернігова, а зараз, адвокати регіону долучилися до надання благодійної допомоги адвокатам з Херсонської області, які опинилися в складній ситуації внаслідок техногенної катастрофи на Каховській ГЕС. РАХмО також перерахувала кошти у ВБО «Благодійний фонд допомоги адвокатам» для допомоги адвокатам Херсонщини.
- Чи є серед Ваших колег ті, які вимушені були покинути країну після 24 лютого 2022р, рятуючи свої родини? Ви підтримуєте із ними зв’язок, можливо теж надаєте їм допомогу?
Більшість з колег, хто, рятуючи свої родини, виїхав за кордон, вже повернулися додому. З тими хто залишився, підтримуємо зв’язок донині. Користуючись нагодою, вкотре хочу щиро подякувати усім нашим польським колегам, особливо адвокатам Краковської асоціації адвокатів, Палаті адвокатів Приморського воєводства м. Гданськ, які в перші ж хвилини та дні війни самі вийшли на зв’язок з Радою адвокатів Хмельницької області та запропонували руку підтримки. Ми були у постійному контакті. Вони зустрічали наших адвокатес з дітьми та старенькими батьками на кордоні, обігріли їх, нагодували, забезпечили транспортом, житлом, допомогли з працевлаштуванням, усіляко підтримували.
- Можливо, адвокатська спільнота Хмельницької області бере участь у волонтерському русі, у допомозі ЗСУ? У чому полягає ця допомога, та як це відбувається (наприклад, збираються кошти, необхідні речі)?
Переконана, що волонтерство та допомога ЗСУ, це святий обов’язок всіх, хто не захищає країну зі зброєю в руках. Всі гуртом допомагаємо безупинно, намагаємося закривати якомога швидше ті питання, які виникають. Що тільки не робили: плели маскувальні сітки, шили килимки для сидіння, здавали кров, зустрічали і розселяли людей, готували їжу, чергували в місцях притулку ВПО; організовували збір та доставку гуманітарної допомоги у Херсонську, Харківську, Чернігівську, Донецьку області; закуповували лікарські засоби, медичне обладнання, продукти харчування, одяг для цивільних і військових, постільні приналежності, пальне, військову амуніцію, інші необхідні для захисників речі про які вже згадувала вище.
Ми донатимо самі та організовуємо збір коштів на конкретні потреби безпосередньо в адвокатських чат-групах та/або серед своїх знайомих, через благодійні аукціони, культурні, спортивні та інші масові акції. Маємо команду адвокатів, які забезпечують збір та доставку міжнародної гуманітарної допомоги; особисто придбавають за кордоном та доставляють до кінцевих місць призначення певні необхідні речі та вантажі для потреб конкретних захисників, військових частин, медичних закладів, або для населення певних регіонів України. Величезна робота здійснюється за допомогою БО «Захисти Хмельниччину», яку очолює наша адвокат.
Пишаюся адвокатською спільнотою Хмельниччини, яка робила, робить і буде робити все можливе і неможливе задля Перемоги, задля допомоги, підтримки, порятунку всіх і всього українського.
- Чого на Вашу думку, не вистачає адвокатурі України для ще більшої підтримки своїх колег? (Можливо, коштів, ресурсів, каналів комунікації?)
Завжди потрібно робити більше, більше і більше. Тільки разом, ми сила! Тож, РАЗОМ до ПЕРЕМОГИ! ВСЕ БУДЕ УКРАЇНА!