У НААУ обговорили порушення прав людини, які вчиняють під час затримання та досудового розслідування

Круглий стіл на тему: «Розслідування фактів тортур, учинюваних під час затримання та досудового розслідування», присвячений Міжнародному дню на підтримку жертв катувань, відбувся в  НААУ за ініціативою Комітету захисту прав людини.

Про це повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

У заході взяли участь: представники адвокатури, Державного бюро розслідувань, Офісу Генерального прокурора, Національної поліції України, Координаційного центру БПД, Офісу Уповноваженого ВРУ з прав людини, суддівської гілки влади, а також народний депутат України Григорій Мамка.

Відкрив круглий стіл адвокат, заступник Голови Комітету захисту прав людини НААУ Сергій Старенький, який акцентував увагу на  актуальності заходу, зазначивши при цьому, що найбільше проблем із дотриманням прав людини трапляється в колоніях, слідчих ізоляторах та під час слідства, коли потрібні зізнання «вибивають» силою.

Крім того, під час круглого столу обговорювали проблемні питання надання правничої допомоги особам, які стали жертвами застосування до них тортур під час затримання та досудового розслідування. Також представники Комітету захисту прав людини НААУ порушили питання забезпечення правовою допомогою затриманих осіб та наявності проблем, пов’язаних із фактами  недопуску правозахисників до затриманої особи.

Адвокат, Голова Секції відновного правосуддя Комітету захисту прав людини НААУ Ігор Свєтлічний розповів про проблеми, пов’язані з внесенням заяви про застосування тортур до ЄРДР та збору доказів (фіксації) застосування тортур до затриманих осіб. Доповідач зауважив,  що правозахисникам разом із правоохоронними органами необхідно консолідувати зусилля в цьому напрямку з метою викорінення таких явищ, як тиск та жорстоке поводження, із практики досудового розслідування.  Крім цього, адвокат поділився відповідними методичними рекомендаціями стосовно алгоритму дій щодо фіксації фактів тиску та збору доказів неналежного поводження із затриманою особою, навів приклади протоколу прийняття скарг клієнта на тиск і жорстоке поводження. Зокрема, було проаналізовано  рішення Європейського суду з прав людини щодо  справ, у  яких судом було визнано порушення статті 3 ЄКПЛ, а саме: «Нечипорук і Йонкало проти України», «Клішин проти України» та інші.

Адвокат, член Комітету захисту прав людини НААУ Дмитро Бузанов під час свого виступу нагадав про систему здійснення безпеки затриманих та персоналу ІТТ «Custody Records», що покликана фіксувати всі дії, які відбуваються із затриманими особами з моменту фактичного затримання до обрання судом запобіжного заходу, направлення людини до слідчого ізолятора або до звільнення людини з під варти.

Правозахисник, член Комітету захисту прав людини НААУ Оксана Сєрокурова сфокусувала увагу на проблемі відмежування тортур від деяких суміжних складів злочинів, зауваживши при цьому: «Наразі, ураховуючи практику, яка склалася за останні роки, можна зазначити, що відсутні роз’яснення стосовно відмежування катування від інших злочинів проти здоров’я. У контексті теми обговорення метою катування є спонукання потерпілого або іншої особи вчинити дії, що суперечать їхній волі, у тому числі отримати від нього або іншої особи інформацію, свідчення або визнання, покарати за його дії, які він скоїв або у скоєнні яких підозрюється, або залякування його чи інших осіб.

Тобто завдання фізичного та морального страждання є другорядним фактором катування. Нині наявні прогалини в законодавстві та фактично відсутній механізму доказування катування. На жаль, на практиці до ЄРДР вносять інші злочини, як-от: нанесення тілесних ушкоджень, перевищення своїх службових повноважень тощо. Цей факт унеможливлює доказування саме тортур та створення практики розгляду таких справ для усунення наявних прогалин у законодавстві».

Наприкінці заходу адвокати дійшли спільної думки щодо необхідності внесення змін до національного законодавства з метою попередження випадків тортур під час затримання та досудового розслідування. Основну увагу було приділено також  проекту Закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу щодо кримінальної відповідальності за катування» (реєстр. №5336 від 05.04.2021 року), правовий аналіз якого було здійснено спільно з Комітетом з кримінального права та процесу НААУ ще в травні 2021 року.

Відеозапис заходу можна переглянути на Facebook сторінці НААУ