У НААУ поділилися порадами, як адвокату захистити інтереси бізнесу від недобросовісних партнерів

16 лютого 2021 року в Національній асоціації адвокатів України за ініціативою Комітету з питань захисту бізнесу та інвесторів спільно з Радою бізнес-омбудсмена відбулась онлайн-зустріч на тему: “Чи завжди співпраця з недобросовісними контрагентами свідчить про  проблеми у відносинах з державою?”.

Про це повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

Модератором заходу cтав Олександр Світличний, адвокат, член Комітету з питань захисту бізнесу та інвесторів, що діє в складі НААУ. У якості спікерів участь узяли інспектори Ради бізнес-омбудсмена Тетяна Херувімова та Володимир Забудський.

Олександр Світличний розповів, що в бізнес-середовищі є багато порядних і надійних партнерів, але вистачає й тих, кого складно назвати такими. Тому кожного разу, коли підприємство вступає в комерційні відносини із контрагентами, то воно стикається з різними ризиками, які часто обговорює зі своїми адвокатами, аби уникнути чи мінімізувати їх.

Тетяна Херувімова повідомила, що існує дві групи ризиків. Перша група, пов’язана з тим, що контрагент може виявитися непорядним щодо самого підприємства, зокрема, не здійснюватиме оплату, не відвантажуватиме своєчасно товар, не виконає якісно роботу або не дотримуватиметься інших зобов’язань. Усі ці ризики є невід’ємною частиною функціювання підприємництва. Друга група ризиків передбачає, що контрагент може виявляти свою неповагу стосовно держави, тобто не дотримуватиметься вимог законодавства. Зокрема, ідеться про такі  поширені в Україні явища, як-от: неоформлення у штат працівників, виплата заробітних плат «у конвертах», мінімізація оподаткування, або й набагато серйозніші  речі, а саме: контрабанду, корупцію, відмивання коштів чи навіть фінансування тероризму.

Володимир Забудський у своєму виступі докладно схарактеризував можливі податкові (найпоширеніші у практиці РБО) та неподаткові наслідки співпраці з недобросовісними контрагентами.

Так, податкові, на думку спікера, виявляються через:

  • зупинення реєстрації податкової накладної чи розрахунку коригування;
  • включення до переліку ризикових платників податків;
  • донарахування за результатами податкової перевірки;
  • труднощі з бюджетним відшкодуванням ПДВ.

Неподаткові ж ризики розкриваються через:

  • інтерес із боку правоохоронців;
  • увагу з боку інших контролюючих органів;
  • питання фінансового моніторингу;
  • потрапляння у санкційні списки.

За результатами обговорення інспектори виокремили основні інструменти та процеси, які підприємство може використовувати й запроваджувати, аби здійснювати ефективний моніторинг потенційних та поточних контрагентів із точки зору безпечної співпраці.