У разі обвинувачення особи у вчиненні розбою, який вважається закінченим з моменту нападу, призначення експертизи для визначення розміру завданих потерпілому збитків не є обов’язковим

Обставини справи:ОСОБА_1 у стані алкогольного сп’яніння на пішохідному мості між торговим центром та залізничним вокзалом вчинив розбійний напад на раніше не знайомого потерпілого ОСОБА_2 шляхом нанесення одного удару правою рукою в ліву частину обличчя останньому, чим заподіяв йому середньої тяжкості тілесні ушкодження. Надалі ОСОБА_1 відкрито заволодів належним йому майном, заподіявши ОСОБА_2 матеріальної шкоди на загальну суму 5550грн.

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій: за вироком місцевого суду ОСОБА_1 засуджено за ч. 1 ст. 187 КК.

Апеляційний суд вказане рішення залишив без зміни.

Позиція ККС: залишено без зміни судові рішення попередніх інстанцій.

Обґрунтування позиції ККС: приймаючи вказане рішення, колегія суддів ККС, зокрема, визнала необґрунтованими доводи у касаційній скарзі захисника про те, що сторона обвинувачення, порушуючи вимоги п.6ч. 2 ст.242 КПК, у цьому провадженні не призначила експертизи для визначення вартості викраденого майна, а апеляційний суд не зважив на допущені порушення та не усунув їх, всупереч ст. 404 КПК необґрунтовано відмовив у задоволенні клопотань сторони захисту про повторне дослідження доказів.

Колегія суддів ККС констатує, що відповідно до ч. 1 ст. 187 КК розбій вважається закінченим з моменту нападу, поєднаного із застосуванням насильства, небезпечного для життя чи здоров’я особи, або з погрозою застосування такого насильства, незалежно від того, заволоділа винна особа майном потерпілого чині.

Відповідно до встановлених судом фактичних обставин провадження та досліджених під час судового розгляду доказів ОСОБА_1 з метою заволодіння чужим майном вчинив напад на ОСОБА_2, у результаті якого потерпілий отримав середньої тяжкості тілесні ушкодження за ознакою тривалого розладу здоров’я та заволодів його майном.

З огляду на викладене для наявності у діях засудженого всіх обов’язкових ознак складу злочину, передбаченого ч. 1 ст. 187 КК, встановлення вартості викраденого майна, а отже і призначення експертизи для визначення розміру завданих збитків, не є обов’язковим, оскільки розбій вважається закінченим з моменту вчинення нападу, поєднаного із застосуванням насильства, небезпечного для життя чи здоров’я особи.

Детальніше з текстом постанови ВС від 18.03.2021 у справі No161/12878/19 (провадження No 51-1224км20) можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/95708450