У разі встановлення обставин, передбачених ст. 284 КПК, апеляційний суд скасовує лише обвинувальний вирок та закриває кримінальне провадження

Скасування апеляційним судом виправдувального вироку та закриття кримінального провадження щодо виправданого у зв’язку з його смертю не відповідає вимогам КПК.

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій: місцевий суд визнав невинуватим ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 121 КК, та виправдав на підставі п. 3 ч. 1 ст. 373 КПК за відсутністю в його діях складу цього кримінального правопорушення. Ухвалюючи виправдувальний вирок, суд установив, що ОСОБА_1 оборонявся від нападу ОСОБА_2 у власному житлі, куди остання проникла поза волею власника. При цьому дійшов висновку, що дії ОСОБА_2 могли об’єктивно сприйматися обвинуваченим як загроза власному життю чи здоров’ю та саме під час оборони він і спричинив їй тілесні ушкодження, а тому у діях обвинуваченого ОСОБА_1 відсутній склад кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 121 КК.

На вирок місцевого суду прокурор подав апеляційну скаргу, в якій посилався на неповноту судового розгляду, невідповідність висновків суду, викладених у судовому рішенні, фактичним обставинам кримінального провадження, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, істотне порушення вимог кримінального процесуального закону. Просив повторно дослідити матеріали кримінального провадження, вирок скасувати, ухвалити новий вирок, яким визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 121 КК, та призначити йому покарання у виді позбавлення волі на строк дев’ять років.

Апеляційний суд скасував виправдувальний вирок місцевого суду щодо ОСОБА_1, а кримінальне провадження щодо ОСОБА_1 закрив у зв’язку з його
смертю.

Позиція ККС: скасовано ухвалу апеляційного суду та призначено новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Обґрунтування позиції ККС: колегія суддів ККС констатувала, що порушення, допущені апеляційним судом у цьому кримінальному провадженні, були істотними.

Ураховуючи те, що у випадку встановлення обставин, передбачених ст. 284 КПК, ст. 417 КПК передбачено необхідність скасування судом апеляційної інстанції лише обвинувального вироку та закриття кримінального провадження, в якому було постановлено такий вирок, рішення апеляційного суду про скасування виправдувального вироку щодо ОСОБА_1 та закриття кримінального провадження щодо останнього у зв’язку із його смертю є таким, що не відповідає вимогам КПК.

Детальніше з текстом постанови ВС від 30.08.2022 у справі No 710/466/16-к (провадження No 51-6068км21) можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/106053040.