Участь міжнародних експертів призвела до порушень прав громадян на захист

Участь міжнародних експертів у формуванні Вищого антикорупційного суду призвела до порушення прав громадян на захист.

Про це заявили учасники другої національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи», повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

Так, член Ради адвокатів України від Хмельницької області Оксана Каденко висловилася про те, що конкурси за участю міжнародників призводять до суб’єктивного відбору кандидатів та перебувають під впливом інформаційних кампаній. У подальшому, за її прогнозом, професійні кандидати не братимуть участі в таких конкурсах з огляду на упередженість оцінок.

На її думку, міжнародні експерти не володіють достатньою обізнаністю правових та суспільних реалій і дають хибні висновки про конкурсантів. «Допуск міжнародних експертів закріплює в законодавстві як легітимну систему суб’єктивних помилок осіб, які прямо впливають на систему правосуддя через ВККСУ», – констатувала член РАУ. Вона наголосила на тому, що і при формуванні ВАКС, і при формуванні ВККСУ у законопроекті №3711 саме міжнародні експерти матимуть вирішальний вплив.

«Щодо ВАКС міжнародні експерти мали абсолютну владу, а саме – зняття кандидатів з дистанції; а в моделі законопроекту №3711 вони прямо впливають на відбір членів ВККС», – наголосила Оксана Каденко.

Вона запропонувала замінити міжнародних експертів на національних. Водночас, до їх відбору можна залучити іноземних фахівців як компромісне рішення.

«Тобто, якщо зберегти модель законопроекту №3711, то частина 3 статті 95-1 може бути викладена в такій редакції: «До складу конкурсної комісії входять: три особи з числа суддів або суддів у відставці; три особи з числа національних експертів, визначених Вищою радою правосуддя на підставі пропозицій міжнародних експертів, коло яких також визначається законом; три особи з числа адвокатів, прокурорів та представників вищих юридичних навчальних закладів», – запропонувала член РАУ. Незалежно від застосованої моделі, у ВРП повинно бути право відхилити, переоцінити, перевірити тощо пропозиції конкурсної комісії щодо кандидатів у члени ВККС.

За словами члена РАУ, у законопроекті №3711 конкурс до ВККС не містить механізму стримування та противаг, а також виправлення помилок, якщо вони будуть допущені конкурсною комісією. Такі механізми повинні бути втілені через повноваження ВРП. Водночас, для ВРП має бути передбачений власний запобіжник від зловживань. Вона також запропонувала передбачити законодавчий захист кандидатів, яких відбирають міжнародні експерти, від інформаційних дискредитаційних кампаній, в ході яких поширюються персональні дані та які націлено впливають на майбутні підсумки конкурсу.

Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова висловила застереження щодо того, що жодна модель конкурсу до ВККС з міжнародним компонентом не має суперечити Конституції.

«Краще зберегти статтю 5 Конституції України про народовладдя, ніж зберегти модель законопроекту 3711 в частині участі міжнародних експертів. Тому що, навіть якщо національні експерти будуть представлені замість міжнародних, але вони будуть пропонуватися від міжнародних інституцій, то чий вплив це буде? Давайте станемо на платформу чинної Конституції України, і саме з цієї позиції обговорювати», – закликала під час дискусії Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова.

Голова Ради адвокатів Київської області Петро Бойко наголосив на тому, що ВАКС працює з обвинувальним ухилом. Відтак, цей суд не може вважатися прикладом вдалого залучення міжнародних експертів до судової реформи.

«Щодо участі міжнародних експертів ми бачимо, що ці суди годяться як політичні інструменти, але не як орган правосуддя. Будь-які сумніви мають тлумачитися на користь обвинуваченого. Але тут будь-які сумніви тлумачаться на користь обвинуваченого. Той, хто переступив поріг ВАКС, він уже має гарантоване місце в тюрмі. Ми позбавлені змагальності. Це суд натовпу», – сказав голова Ради адвокатів Київської області Петро Бойко. За його словами, міжнародні експерти приводять до іншого результату, насамперед, до порушення ст 6 Конвенції, яка гарантує кожному право на справедливий суд. «Це право реалізувати в цьому суді неможливо», – констатував голова РАР Київщини.

Нагадаємо, під час першої національної дискусії 23 листопада 2020 року також йшлося про досвід формування ВАКС за участю міжнародних експертів. Тоді Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова вказала на те, що просування ідеї залучення міжнародних експертів до формування конституційних та державних органів може надалі мати руйнівний ефект не тільки для незалежності судової влади. Аналогічна вимога може з часом поширитися і на формування законодавчого органу та інші вибори, коли кандидатів будуть фільтрувати міжнародні комісії.