Ухвала слідчого судді щодо невиконання прокуратурою рішення суду щодо зобов’язання внести відомості до ЄРДР за заявою та визнання потерпілим, не може бути оскаржена в апеляційному порядку

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій: слідчий суддя місцевого суду відмовив у задоволенні скарги ОСОБА_1 на бездіяльність прокуратури, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР,
невизнання потерпілим та невиконання ухвали суду.

Суддя апеляційного суду ОСОБА_1 відмовив у відкритті апеляційного провадження на підставі ч. 4 ст. 399 КПК, оскільки апеляційна скарга подана на судове рішення, яке не підлягає оскарженню в апеляційному порядку.

Ухвалюючи рішення, апеляційний суд виходив із того, що бездіяльність
прокуратури, яка полягала у невнесенні відомостей про кримінальне
правопорушення до ЄРДР та не визнанні потерпілим, уже були предметом
розгляду суду першої та апеляційної інстанцій.

Позиція ККС: залишено без зміни ухвалу апеляційного суду.

Обґрунтування позиції ККС: колегією суддів ККС встановлено, що перед апеляційним судом ставилося питання про перевірку судового рішення, яке не підлягає оскарженню в апеляційному порядку згідно з приписами ст. 309 КПК.

Із матеріалів провадження вбачається, що 19.05.2020 представником фермерського господарства (далі – ФГ) — ОСОБА_1 на адресу Офісу Генерального прокурора було скеровано заяву про вчинення кримінального
правопорушення суддею апеляційного суду. Не отримавши результатів розгляду
цієї заяви, ОСОБА_1 оскаржив до слідчого судді бездіяльність прокуратури, просив зобов’язати прокуратуру внести відомості до ЄРДР за його заявою та визнати ФГ потерпілим.

Ухвалою слідчого судді від 11.06.2020 скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, зобов’язано посадових осіб прокуратури розглянути заяву від 19.05.2020 та повідомити заявника про результати в порядку, визначеному КПК. 08.05.2021 ОСОБА_1 отримав відповідь прокуратури про наслідки розгляду його заяви.

Не погодившись із відповіддю, заявник повторно звернувся до слідчого судді зі скаргою на бездіяльність прокуратури, яка полягала у невиконанні судового рішення від 11.06.2020, вкотре просив зобов’язати посадових осіб прокуратури внести відомості до ЄРДР за його заявою та визнати ФГ потерпілим.

Ухвалою слідчого судді від 17.05.2021 ОСОБА_1 відмовлено у задоволенні скарги на бездіяльність прокуратури щодо невиконання ухвали слідчого судді від 11.06.2020, якою зобов’язано розглянути його заяву про злочин від 19.05.2020.

Вважаючи вказане рішення слідчого судді незаконним, ОСОБА_1 оскаржив його в апеляційному порядку.

Ухвалою судді апеляційного суду від 01.09.2021 ОСОБА_1 відмовлено у відкритті апеляційного провадження за його скаргою на підставі положень ч. 4 ст. 399 КПК.

Суддя апеляційного суду встановив, що ОСОБА_1 повторно подав до слідчого судді скаргу на бездіяльність прокуратури, яка полягала у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР та не визнанні потерпілим, однак це питання уже було предметом розгляду суду першої та апеляційної інстанцій. ОСОБА_1 скаржився на невиконання прокуратурою ухвали слідчого судді з цього приводу. Тому ухвала слідчого судді від 17.05.2021, постановлена за наслідками розгляду цієї скарги на бездіяльність прокуратури, яка полягає у невиконанні рішення суду, не входить до переліку ухвал, що підлягають оскарженню в апеляційному порядку згідно приписів ст. 309 КПК.

Детальніше з текстом постанови ВС від 09.06.2022 у справі No 461/3851/21 (провадження No 51-4773км21) можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/104748407.