Ухвалу про закриття провадження в його частині може бути оскаржено в апеляційному порядку до ухвалення рішень за ч. 1 ст. 392 КПК щодо іншої частини інкримінованих особі діянь

Обставини справи

До місцевого суду направлено для розгляду обвинувальний акт за обвинуваченням особи у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 – ст. 340; ч. 3 ст. 27 – ч. 1 ст. 376-1 (у ред. Закону від 05.06.2009 № 1475-VI); ч. 3 ст. 27 – ч. 2 ст. 375 КК.

Під час підготовчого судового засідання місцевий суд закрив кримінальне провадження за обвинуваченням особи у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27 – ч. 2 ст. 375 КК, на підставі п. 4 ч. 1 ст. 284 КПК, у зв’язку з визнанням неконституційною та втратою чинності ст
375 КК відповідно до Рішення КСУ від 11.06.2020 № 7-р/2020. В іншій частині
пред’явленого обвинувачення кримінальне провадження призначив до розгляду.

Апеляційний суд змінив ухвалу місцевого суду, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 284 КПК закрив кримінальне провадження у зв’язку з відсутністю події вказаного кримінального правопорушення.

Підстави розгляду кримінального провадження ОП

Необхідність формування єдиної правозастосовної практики щодо апеляційного розгляду скарги на ухвалу суду першої інстанції про закриття кримінального провадження в частині певного кримінального правопорушення, при одночасному судовому розгляді іншої частини цього самого кримінального провадження в суді першої інстанції.

Позиція ОП

ОП погоджується з висновком апеляційного суду про можливість окремого оскарження ухвали суду першої інстанції про закриття кримінального провадження в частині інкримінованих особі діянь.

Обґрунтування позиції ОП

На думку ОП, при прийнятті рішення апеляційний суд врахував те, що Рішенням КСУ від 11.06.2020 № 7-р/2020 ст. 375 КК визнано такою, що не відповідає Конституції України і зробив висновок, що те діяння, яке стороною обвинувачення було поставлено особі за провину, в цій частині обвинувачення перестає бути кримінальним правопорушенням. У зв’язку із цими обставинами, а також у зв’язку з визнанням неконституційними положень п. 4 ч. 1 ст. 284 КПК, вказаний суд визнав доводи поданих апеляційних скарг про необхідність закриття кримінального провадження за обвинуваченням особи у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27 – ч. 2 ст. 375 КК, з підстав відсутності події цього кримінального правопорушення (п. 1 ч. 1 ст. 284 КПК).

Відповідно до ч. 2 ст. 392 КПК, ухвали, постановлені під час судового провадження в суді першої інстанції до ухвалення судових рішень, передбачених частиною першою цієї статті, окремому оскарженню не підлягають, крім випадків, визначених цим Кодексом. Заперечення проти таких ухвал можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою цієї статті.

Також згідно з положенням ч. 11 ст. 284 КПК, ухвалу суду про закриття кримінального провадження може бути оскаржено в апеляційному порядку.

У кримінальному процесуальному законі не конкретизовано, чи йдеться про апеляційне оскарження ухвал щодо закриття кримінального провадження в цілому, чи лише в частині пред’явленого обвинувачення.

Підхід про те, що такі ухвали взагалі не можуть бути оскаржені в апеляційному порядку не відповідає загальним засадам кримінального провадження та суперечить законодавчому підходу про забезпечення апеляційної перевірки рішень суду першої інстанції, якими завершується судовий розгляд.

Також унеможливлюється контроль з боку суду вищої інстанції за рішенням суду нижчого рівня, що стосується суті обвинувачення.

Адже, ухвалу, яка оскаржувалася в апеляційному порядку, постановлено під час судового провадження в суді першої інстанції, вона стосується закриття кримінального провадження в частині пред’явленого обвинувачення та перешкоджає подальшому кримінальному провадженню в цій частині.

Висновок щодо застосування статей 284, 392 КПК

Ухвалу про закриття кримінального провадження в його частині може бути оскаржено в апеляційному порядку до ухвалення судових рішень, передбачених ч. 1 ст. 392 КПК щодо іншої частини інкримінованих особі діянь.

У провадженні висловлено окрему думку.

Постанова ОП від 25.09.2023 у справі № 755/18777/20 https://reyestr.court.gov.ua/Review/113817298

Окрема думка https://reyestr.court.gov.ua/Review/113817316

Аби першим отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.