Укладення шлюбу в Единбурзі: доктор юридичних наук Марія Менджул

Для Центру сімейного права ВША НААУ матеріал підготувала: Менджул М. В., д.ю.н., професорка кафедри цивільного права та процесу ДВНЗ «Ужгородський національний університет»

На відміну від Англії та Уельсу у Шотландії тривалий час поряд з формальними шлюбами, визнавалися і неформальні.

До Закону про шлюб 1939 р. в Шотландії, дотримуючись принципів канонічного права, визнавалися три типи неформального шлюбу:

 1. шлюб «per verba de praesenti», коли особи, без будь-яких свідка, взаємно задекларували, що беруть один одного за чоловіка і дружину;
 2. шлюб «per verba de futuro subsequente copula» вважався укладеним, коли сторони домовилися одружитися на майбутню дату, і мали статевий контакт (ці два шлюби не можна було укладати з 1 липня 1940 р.);
 3. шлюб, який вважався укладеним, у зв’язку із спільним проживанням чоловіка і дружини, які погодилися жити разом, і вважалися одруженими серед близьких та знайомих (третій тип неформального шлюбу не можна було укладати з 4 травня 2006 року). Неформальні шлюби, укладені до внесення змін у законодавство (у 2006 році) є дійсними досі (М.В. Менджул. Принципи правового регулювання сімейних відносин у Великобританії та Ірландії. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Сер.: Юриспруденція. 2018. № 36. Т.2. С. 43.).

Формальні шлюби реєструються відповідно до вимог Закону про шлюб (Шотландія) 1977 року. Формальний шлюб може бути укладений через релігійну або цивільну церемонію, але з дотриманням однакових процедур.

Хто може укласти шлюб?

Укласти шлюб можуть дві особи, незалежно від статі, які досягли 16 років, розуміють значення своїх дій та не одружені (не оформили цивільне партнерство). Згода батьків не вимагається. Існує заборона щодо укладення шлюбу між родичами, усиновлювачем та усиновленою дитиною.

У Шотландії можна укласти шлюб та цивільне партнерство. При чому у Шотландії цивільні партнерства були дозволені для одностатевих пар ще у 2005 році, а для осіб протилежної статті тільки з 30 червня 2021 року (Civil Partnership (revised 2021) https://www.edinburgh.gov.uk/marriages-civil-partnerships/conversion-civil-partnership-marriage).

Для укладення шлюбу:

 1. Потрібно подати повідомлення про одруження до реєстраційного офісу, незалежно від церемонії шлюбу (релігійної чи світської), принаймні за 29 днів до бажаної дати укладення шлюбу (якщо один з майбутнього подружжя не підданий Сполученого Королівства, бажано подавати за 10-12 тижнів). Бланк повідомлення про одруження за посиланням: https://www.nrscotland.gov.uk/files/registration/m10-notes-and-m10-form-revised-october-2015.pdf. Реєстраційний офіс за місцем проживання можна знайти тут: https://www.gov.uk/register-offices.
 2. Крім повідомлення про одруження подаються такі документи:
 • свідоцтва про народження наречених;
 • доказ, що підтверджує місце проживання (наприклад, виписка з банку з адресою і т.п.)
 • свідоцтво про розлучення, у випадку якщо наречені чи один з них перебували у шлюбі;
 • свідоцтво про припинення партнерства, якщо наречені чи один з них перебували у цивільному партнерстві;
 • свідоцтво про смерть, якщо один з колишнього подружжя (чоловік чи дружина) або цивільний партнер помер;
 • паспорт;
 • у випадку якщо один із партнерів з України чи іншої держави подається підтвердження права на шлюб згідно національного законодавства. У такому разі також подаються всі вище названі документи у перекладі на англійську мову.
 • громадянин України чи іншої держави (окрім Великої Британії, держави-члена ЄС, Швейцарії, Ісландії, Норвегії та Ліхтенштейну) подає також декларацію про імміграційний статус (https://www.nrscotland.gov.uk/files//registration/declaration-of-immigration-status-form.pdf);
 • дані про свідків (наречені можуть обрати двох свідків, віком від 16 років);
 • документ про сплату послуг за реєстрацію шлюбу.
 1. Реєстратор не менш як за сім днів до укладення шлюбу видає «графік шлюбу» («marriage schedule»), який є підставою для проведення світської або релігійної церемонії укладення шлюбу. Після церемонії укладення шлюбу (світської або релігійної) протягом трьох днів «графік шлюбу» повертається реєстратору.

Громадяни України, як і громадяни інших держав (наприклад, Австралії, Канади, Нової Зеландії, США тощо), щоб в’їхати на територію Шотландії, мають отримати візу (деталі можна з’ясувати тут: https://www.gov.uk/check-uk-visa).

Детальніше про укладення шлюбу Единбурзі чи іншому місті Шотландії можна дізнатися тут: https://www.nrscotland.gov.uk/registration/gettingmarriedinscotland/howdoigoaboutit