Українські адвокати в Нідерландах презентували історію успіху НААУ

У вівторок 23 листопада в Гаазі (Нідерланди) пройшла конференція «ЄС та Східне партнерство» (The EU and its Eastern Neighborhood), організована фондом LINKS Europe у співпраці з міським управлінням Гааги та за підтримки The Hague Humanity Hub, в рамках якої окрема сесія була присвячена тематиці «ЄС та верховенство права в країнах Східного партнерства: приклад України».

Україну на цій конференції представляли Голова Національної асоціації адвокатів України Лідія Ізовітова, заступник голови НААУ Валентин Гвоздій, а також голова Комітету з міжнародних зв’язків НААУ Іван Гречківський.

Лідія Ізовітова нагадала, що боротьба за перехід в Україні від керованої державою адвокатури, до адвокатури незалежної почалася наприкінці 1980-х років, ще за часів СРСР. 1992 року був прийнятий перший пострадянський закон «Про адвокатуру», який перевів адвокатуру від повного контролю держави до періоду існування квазісамоврядності.

Попри те, що Рада Європи рекомендувала Україні утворити самоврядну організацію адвокатів ще 1995 році, для реальної трансформації знадобилося 15 років – лише після ухвалення в 2012 році нового закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», було вперше створено незалежну професійну організацію адвокатів – Національну асоціацію адвокатів України.

«Європейські стандарти роботи адвокатів в Україні застосовуються вже більше 9 років. Це важливий внесок утвердження верховенства права. Це важливо для трансформації конституційних прав і свобод громадян в реальні можливості і впровадження механізмів їхнього захисту», – наголосила Лідія Ізовітова.

Вона додала, що за час, що минув моменту створення НААУ перетворилася на потужну організацію, яка є незалежним представником інтересів адвокатів кожного регіону країни і об’єднує більше 62 тис. адвокатів і є найбільш стабільним інститутом в системі правосуддя.

НААУ також активно розвиває стосунки з колегами з інших країн, зокрема Німеччини, Іспанії, Франції, Італії, Великої Британії, Литви, Грузії, Казахстану. Асоціація є спостерігачем у найбільшій організації адвокатів в Європі – ССВЕ і розвиває співпрацю з IBA – Міжнародною асоціацією юристів.

«Співпраця з закордонним організаціями адвокатів для нас не є одностороннім процесом. Ми маємо чим поділитися: і досвідом створення асоціації «з нуля» і успішно реалізованими проектами», – зазначила Лідія Ізовітова.

Серед таких проектів вона назвала створення і розвиток Єдиного реєстру адвокатів України, а також розвиток системи підвищення кваліфікації і створення все більших можливостей для підвищення кваліфікації онлайн.

Іван Гречківський додав, що лише за 10 років українській адвокатурі вдалося пройти шлях від вивчення чужого досвіду, до створення власних розробок, яким цікавляться іноземні партнери, зокрема у сфері диджиталізації.

За словами Валентина Гвоздія, однією з запорук успіху при створені НААУ стало залучення до її роботи представників усіх поколінь адвокатів, а також невтручання асоціації в політичні процеси.

Оцінюючи ситуації з верховенством права в Україні він зазначив, що насправді вона не така погана як подекуди вважають іноземні партнери України.

В свою чергу директор LINKS Europe Денніс Саммут (Dennis Sammut) зазначив, що значна увага в рамках конференції була приділена саме Україні «бо ця країна є дуже важливою, але не її не завжди розуміють чи оцінюють».