Український адвокат та стандарти надання правової допомоги в Україні є надвисокими та гідними, а подекуди й кращими за рівень закордонних колег: адвокат Дульський

Кількість адвокатів на душу населення не може свідчити про потребу суспільства в захисті.

Про це розповів Олександр Дульський, голова комітету по наближенню системи адвокатури України в інтерв’ю Закон і Бізнес.

“Починаючи з 2018-го я мав змогу пройти навчання та поспілкуватися з колегами з понад 10 країн: Франції, Ізраїлю, Німеччини, ОАЕ, Італії, Туреччини, Іспанії тощо. У кожній із цих країн я спілкувався з кількома десятками осіб, зокрема з представниками національних та регіональних палат адвокатів, а також брав участь у судових засіданнях. Після почутого та побаченого я зрозумів, що український адвокат та стандарти надання правової допомоги в Україні є надвисокими та гідними, а подекуди й кращими за рівень закордонних колег. Поясню чому.

Кількість адвокатів на душу населення не може свідчити про потребу суспільства в захисті. Більшість колег з Барселони, Франкфурта чи Стамбула займаються питаннями резидентства, оподаткування, нерухомості, оформлення прав, юридичним супроводом бізнесу. Адже якщо ви хочете розмістити свої активи в одній із цих країн, то вам забезпечать цілу юридичну команду для супроводу. Саме через це в Європі адвокатів більше. У нас же населення у більшості цих випадків обходиться без адвоката.

Погляньмо на Німеччину, точніше — на її кримінальний процес. З усього обсягу справ, які перебувають у кримінальному провадженні, до суду потрапляє в середньому 7%. Чому? Всі справи мають високу якість з точки зору доказування, у своїй абсолютній більшості відповідають завданням кримінального провадження, практиці Європейського суду з прав людини (надалі — ЄСПЛ) та нормам національного права. Як наслідок, адвокат працює з майже взірцевими обвинуваченнями.

Отримавши таку справу, захисник одразу йде збирати характеристики на довірителя, а не вибудовувати головоломну стратегію. До того ж у момент пред’явлення підозри адвокату відразу без будь-яких проблем відкривають усі матеріали справи. Тому перебіг процесу легко спрогнозувати. Простіше кажучи, за кордоном до суду не потрапляє мотлох.

Я був присутній на засіданні, коли адвокат розповідав, що його клієнту не місце в тюрмі, адже в нього старенька хвора мати, в якої торік був гіпертонічний криз. І якби не її син, то вона померла б. І адвокат говорить: «Не позбавляйте матір підсудного права на життя».

У нас ситуація зовсім інша. В кожному куточку нашої держави відбувається свавілля, дуже часто державне. Громадян затримують без зазначення в протоколі причини, порушують конституційні права на таємницю листування, спілкування, проводять обшуки та вилучення без ухвали слідчого судді… В таких випадках завдання слідства повністю нівелюється. Повсякчас розслідування здійснюється заради розслідування. Які цілі цих дій, думаю, ви здогадуєтесь…

Отже, наші адвокати змушені досліджувати пули практики ЄСПЛ та захищати права клієнта в першу чергу від порушень з боку правоохоронців та суддів”, повідомив адвокат Дульський.