Умисне вчинення кримінального правопорушення в умовах воєнного стану визнається обставиною, що обтяжує покарання

24 лютого 2022 року Україна зазнала чергового акту збройної агресії з боку Російської Федерації. Відбулося широкомасштабне вторгнення в Україну збройних сил Росії, що триває і досі.

Згідно з Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні було введено воєнний стан, відповідно до якого запроваджено заходи, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Новий етап агресивної війни проти України характеризується особливою жорстокістю та ницістю. Він спрямований остаточно підірвати суверенітет і територіальну цілісність України. Населення нашої держави в той чи інший спосіб активно протистоїть ворогові, намагаючись протидіяти йому на всіх фронтах – від інформаційного до бойового. При цьому війна впливає на всі сфери суспільного життя, змінюючи їх істотним чином.

За умов війни, коли ворог руйнує цивільну інфраструктуру, а деякі громадяни України вимушені покидати свої домівки, усе частіше фіксують випадки викрадення чужого майна з покинутих або пошкоджених будівель чи споруд, закладів торгівлі, які опинилися поза належною охороною, тощо.

Український парламент своєчасно відреагував на прояви вказаної поведінки і вжив заходів щодо посилення відповідальності за мародерство, злочини проти власності, передбачивши таку кваліфікуючу ознаку, як вчинення відповідних дій в умовах воєнного або надзвичайного стану.

Звертаємо увагу, що вчинення будь-якого кримінального правопорушення в умовах воєнного стану, коли винний умисно використовує надзвичайну обстановку для реалізації своєї мети, визнається обставиною, що обтяжує покарання (п. 11 ч. 1 ст. 67 КК України). Через підвищення рівня суспільної небезпечності відповідної поведінки немає сумнівів, що за поточних умов зазначена обставина враховуватиметься при призначенні покарання, істотно посилюючи його.