Ідея реєстрації актів цивільного стану (народження, шлюб, смерть) на тимчасово окупованих територіях на підставі документів, виданих окупаційною адміністрацією Російської Федерації, може бути реалізована лише у разі усунення наявних ризиків.
У Національній асоціації адвокатів України проаналізували проект Закону № 9069 від 28.02.2023 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей державної реєстрації актів цивільного стану, що відбулися на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України та за межами України».
Про це повідомляє НААУ.
Згідно з чинною редакцією Закону «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», реєстрація народження фізичної особи та її походження або смерті здійснюється на підставі медичних документів, які визначені МОЗ, та підтверджують такий факт. Реєстрація чи розірвання шлюбу, зміни імені проводиться за заявою до органу ДРАЦС. У разі відсутності медичних документів, реєстрація проводиться на підставі рішення суду, так само, як і встановлення факту шлюбу або розірвання шлюбу.
Автори законодавчої ініціативи вважають, що спрощений характер судової процедури встановлення фактів народження фізичної особи або смерті на ТОТ (яка полягає у невідкладному розгляді відповідних справ та негайному виконанні судових рішень органами ДРАЦС) є недостатнім для реінтеграції окупованих територій та підтримки зв’язків. Саме тому вони пропонують доповнити Закон новою статтею такого змісту:
«Стаття 17-1. Особливості державної реєстрації актів цивільного стану, що відбулися на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України
- 1. Державна реєстрація актів цивільного стану на підставі медичних документів, що підтверджують факт народження чи смерті фізичної особи або документів, що підтверджують реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, смерті на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, виданих окупаційною адміністрацією Російської Федерації, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану, закордонними дипломатичними установами України в порядку, визначеному цим Законом.
- 2. Під час проведення державної реєстрації актів цивільного стану на підставі медичних документів, що підтверджують факт народження чи смерті фізичної особи або документів, що підтверджують реєстрацію актів цивільного стану на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, виданих окупаційною адміністрацією Російської Федерації, найменування адміністративно-територіальних одиниць зазначається відповідно до законодавства України».
У НААУ оцінили мету запровадження позасудового порядку реєстрації актів цивільного стану як нагальну. Водночас механізми, запропоновані для її реалізації, можуть нести в собі певні ризики як для громадян, так і для державного інституту в цілому.
Адже проектом не визначено чітких критеріїв щодо документів, за якими б уповноважені особи відділів РАЦС мали б змогу визначати наявність підстав для реєстрації у тому разі, коли юридичний факт стався на окупованій території.
Наявність таких критеріїв убачається принциповою для процедури реєстрації фактів народження та смерті, оскільки правові наслідки безпідставних реєстрацій цих юридичних фактів можуть спричинити порушення конституційних прав громадян та інтересів держави.
Важливим є визначення меж відповідальності посадових осіб та їх компетентності щодо надання об’єктивної та незалежної оцінки документам, що були видані окупаційною адміністрацією РФ. Адже посадова особа органу РАЦС не має інструментів для підтвердження достовірності документа.
Ці та інші зауваження і пропозиції до проекту Закону № 9069 були направлені Комітету ВР з питань правової політики.
Аби першим отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.