В новому законопроєкті ми зменшимо кількість та види трудових договорів – Цимбалюк

Про необхідність прийняття нового Трудового кодексу не перший день говорять у Верховній Раді України, Федерації роботодавців та профспілки. Оскільки чинний закон про працю був ухвалений ще 1971 року. А сучасний ринок праці потребує кардинальних змін та нових правил. Презентований ще на початку року Міністерством економічного розвитку законопроект про працю №2708 викликав багато критики та нарікань не лише за послаблення прав найманих працівників, але й через загрозу судових позовів до України від Міжнародної організації праці. Після відкликання урядового законопроекту в Комітеті ВР з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів була створена робоча група з напрацювання нового документу. Про оновлений Трудовий кодекс із врахованими «червоними лініями» від міжнародних партнерів, а також про перспективи прийняття закону в цілому вже до кінця липня, — читайте в ексклюзивному інтерв’ю інформаційного агентства ADVOKATPOST з першим заступником голови Комітету, членом робочої групи та народним депутатом від фракції «Батьківщина» Михайлом Цимбалюком.

Ключова новація нового закону про працю полягала в тому, щоб усі робочі відносини регулювалися трудовими договорами. У першому законопроекті пропонували 7 видів таких договорів: безстроковий, строковий (до 5 років), короткостроковий (до 2 місяців), сезонний (до 8 місяців поспіль), з нефіксованим робочим графіком, з домашнім працівником та учнівський. З одного боку, така різноманітність враховує нові форми зайнятості, з іншого — створює простір для маніпуляцій. Бо роботодавцю буде невигідно підписувати строкові та безстрокові договори. Ви врахували ці застереження?

В новому законопроекті ми зменшимо кількість та види трудових договорів. Головне, що тут враховані пропозиції профспілок. Ми розуміємо, що за таких умов роботодавець справді буде зацікавлений, щоб «підв’язувати» кожну людину під так звані короткострокові договори. Тим самим тримати у напрузі найманого працівника та у будь-який момент мати можливість його звільнити. Тому в новому законопроекті ми хочемо обмежити можливість укладати короткострокові договори у часі. Наразі в комітеті про це йде дискусія. Наприклад, пропонується норма про право роботодавця продовжувати короткострокові договори не більше 3 разів. А якщо вже роботодавець двічі продовжив такий договір, то він має автоматично перейти на укладання постійного договору. Діалог триває. Є інша пропозиція, щоб ми чітко передбачили у законодавстві норму, коли помісячна угода не може укладатися понад 4-5 разів. І тоді, якщо короткостроковий договір укладається більш як 5 разів, то роботодавець та найманий працівник вже мають укладати договір на постійній основі.

Повне інтерв’ю заступника голови Комітету, члена робочої групи та народним депутатом від фракції «Батьківщина» Михайлом Цимбалюком за посиланням: https://advokatpost.com/novyj-trudovyj-kodeks-mozhemo-pryjniaty-vzhe-do-kintsia-lypnia-tsymbaliuk/