Важливо запровадити можливість дистанційної участі для суддів і секретарів судових засідань: секретар ВП ВС Лариса Рогач

Секретар Великої Палати Верховного Суду Лариса Рогач зауважила, що повномасштабне вторгнення загострило наявні проблеми судової системи та додало нових. Але навряд чи введення воєнного стану на території України може слугувати виправданням для зміни курсу України в інший, від європейських стандартів, бік. Навпаки: держава та її інституції мають послідовно рухатися європейським та євроатлантичним курсом, а запит громадян України на справедливість має бути задоволеним.

Про це повідомляє Судова влада.

За словами судді, питання щодо правової визначеності є одним із ключових. Європейський суд з прав людини, визнаючи, що розбіжності в тлумаченні норм права можуть існувати (і такі тлумачення мають сприйматися як невід’ємна риса судової системи, що складається з певної мережі судів), вказує на важливість того, які держава пропонує механізми, щоб усунути глибинні розбіжності. «Велика Палата Верховного Суду якраз і є таким механізмом», – констатувала Лариса Рогач.

Під час дії воєнного стану робота Великої Палати ВС змінилась, а кількість процесуальних надходжень, як і загалом у Верховному Суді, – знизилась. Однією з причин зменшення кількості справ є відсутність повноважних органів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради правосуддя. Відновлення роботи цих органів суддівського врядування є першочерговим завданням судової влади.

«Оскільки ми запрошуємо сторони для розгляду справ до суду, чи можемо ми гарантувати їм безпеку під час перебування у приміщенні суду? З огляду на сучасні реалії – ні. Саме тому важливо розширювати інститут письмового провадження в господарських судах», – переконана Секретар ВП ВС.

Також важливо запровадити можливість дистанційної участі для суддів і секретарів судових засідань. Вона зазначила, що Верховний Суд звертався із запитом до європейських колег, і, зокрема, експерти Європейської комісії з питань ефективності правосуддя (CEPEJ) підтвердили, що дистанційна форма участі судді в засіданні не суперечить європейським стандартам, ба більше така можливість передбачена в законодавстві деяких європейських країн. «Ми маємо подбати про безперервність правосуддя і дистанційне судочинство – один із інструментів», – переконана Лариса Рогач.