Венеційська комісія вирішила, що умови для висунення кандидатів у члени Дорадчої групи експертів з відбору судді КСУ, не виконано

Україна не виконала вимоги стосовно складу Дорадчої групи експертів, яка буде відбирати суддів Конституційного Суду України.

Про це заявила Клер Базі Малаурі, Голова Венеційської комісії у листі до Руслана Стефанчука.

20 грудня 2022 року Володимир Зеленський підписав закон, яким була змінена процедура добору суддів Конституційного Суду.

Згідно з перехідними положеннями до Закону, Дорадча групу експертів, яка власне і має відбирати суддів Конституційного суду України, складається з 6 осіб – представників від Президента, Ради суддів України, Верховної Ради, Венеціанської комісії та двох представників міжнародних та іноземних організацій, які надають Україні міжнародну технічну допомогу.

Примітно, що спершу Венеційська комісія погодилась з таким складом Дорадчої групи експертів. Однак, вже напередодні підписання закону Президентом, Венеційська комісія оприлюднила вже новий висновок, в якому, зокрема, зазначила, що у склад Дорадчої групи експертів слід додати ще одного члена за міжнародною квотою.

В такому б випадку, представники міжнародних організацій, разом із представником Венеційської комісії, фактично мали б більшість у складі Дорадчої групи експертів, що означає їх  вирішальний вплив на прийняття рішень.