Про адвокатську таємницю та дисциплінарну практику розповів видатний адвокат України, Голова секретаріату Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Віктор Вовнюк під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів Чернігівської області, що відбувся у Вищій школі адвокатури НААУ.
Лектор докладно проаналізував разом з учасниками адвокатську таємницю та дисциплінарну практику, а саме:
- 1. Поняття адвокатської таємниці/конфіденційної інформації.
- 2. Правові основи збереження, правові основи розкриття адвокатської таємниці.
- 3. Основні правила поведінки адвоката.
- 4. Дисциплінарна практика.
У рамках характеристики адвокатської таємниці акцентовано на наступному:
1.Поняття адвокатської таємниці/конфіденційної інформації
Поняття адвокатської таємниці міститься у статті 22 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Адвокатська таємниця включає:
- будь-яку інформацію, що стала відома, про клієнта (або від особи, якій відмовлено в укладенні договору про надання правової допомоги);
- поради, консультації, роз’яснення адвоката;
- складені документи;
- інформація, що зберігається на електронних носіях;
- інші документи і відомості, одержані адвокатом під час здійснення адвокатської діяльності.
Поняття конфіденційної інформації розкриває стаття 10 Правил адвокатської етики.
Дотримання принципу конфіденційності є необхідною і щонайважливішою передумовою довірчих відносин між адвокатом і клієнтом, без яких є неможливим належне надання професійної правничої (правової) допомоги, здійснення захисту та представництва. Тому збереження конфіденційності будь-якої інформації, яка визначена як предмет адвокатської таємниці Законом України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” або становить персональні дані про фізичну особу, які охороняються законодавством з питань захисту персональних даних, є правом адвоката у відносинах з усіма суб’єктами права, які можуть вимагати розголошення такої інформації, та обов’язком щодо клієнта і тих осіб, кого ця інформація стосується.
Дія принципу конфіденційності не обмежена в часі.
Адвокатською таємницею є:
- факт звернення особи за правовою допомогою;
- зміст матеріалів, речей;
- листування та інші комунікації (в тому числі з використанням засобів зв’язку) адвоката;
- зміст порад, консультацій, роз’яснень, документів, відомостей, інформації;
- будь-яке спілкування.
2. Правові основи збереження, правові основи розкриття адвокатської таємниці.
Стаття 22 ЗУ « Про адвокатуру та адвокатську діяльність»:
Обов’язок зберігати адвокатську таємницю поширюється на адвоката, його помічника, стажиста та осіб, які перебувають у трудових відносинах з адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об’єднанням, а також на особу, стосовно якої припинено або зупинено право на заняття адвокатською діяльністю. Адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об’єднання зобов’язані забезпечити умови, що унеможливлюють доступ сторонніх осіб до адвокатської таємниці або її розголошення.
Стаття 10 ПАЕ:
Розголошення відомостей, що складають адвокатську таємницю, заборонено за будь-яких обставин, включаючи незаконні спроби органів досудового розслідування і суду допитати адвоката про обставини, що складають адвокатську таємницю.
3. Основні правила поведінки адвоката
Основні правила поведінки адвоката регулюються Правилами адвокатської етики:
- Допит адвоката — адвокатська таємниця.
Розголошення відомостей, що складають адвокатську таємницю, заборонено за будь-яких обставин, включаючи незаконні спроби органів досудового розслідування і суду допитати адвоката про обставини, що складають адвокатську таємницю.
- Втрата інформацією та документами статусу адвокатської таємниці — згода клієнта.
Інформація та документи можуть втратити статус адвокатської таємниці за згодою клієнта або особи, якій відмовлено в укладенні договору про надання професійної правничої (правової) допомоги, що викладена у її письмовій заяві.
- Роз’яснити дотримання принципу конфіденційності помічникам, стажистам та іншим особам, які перебувають у трудових відносинах з адвокатом (адвокатським бюро, адвокатським об’єднанням).
Адвокат зобов’язаний поінформувати та роз’яснити дотримання принципу конфіденційності його помічникам, стажистам та іншим особам, які перебувають у трудових відносинах з адвокатом (адвокатським бюро, адвокатським об’єднанням).
- Претензія клієнта — звільнення від збереження адвокатської таємниці.
У разі пред’явлення клієнтом або особою, яка звернулася за професійною правничою (правовою) допомогою, будь-яких вимог до адвоката у зв’язку з адвокатською діяльністю, адвокат звільняється від обов’язку збереження адвокатської таємниці (конфіденційної інформації) в межах, необхідних для захисту його прав та інтересів.
- Зберігання документів та інформації, що містять адвокатську таємницю.
Адвокат має створити належні умови зберігання документів та інформації, переданих йому клієнтом, адвокатських досьє та інших матеріалів, що знаходяться в його розпорядженні і містять адвокатську таємницю.
- Відсутність відповідальності за відмову в розкритті адвокатської таємниці і наданні доступу до неї, навіть за наявності дозволу клієнта.
Адвокат не несе відповідальності за відмову будь-яким особам, органам і установам в розкритті адвокатської таємниці і наданні доступу до неї за наявності дозволу клієнта або особи, яка звернулася за професійною правничою (правовою) допомогою, на розкриття адвокатської таємниці. У такому разі адвокат може, але не зобов’язаний розкривати адвокатську таємницю.
- Відмова від укладення договору – ризик розкриття адвокатської таємниці.
4. Дисциплінарна практика
- Рішення № IV-002/2019 від 24.04.2019. Адвокат звернувся до правоохоронних органів для здійснення досудового розслідування відносно судді під час надання правової допомоги клієнту та почав схиляти суддю до надання неправомірної вигоди. Суддя звернулася зі скаргою, що адвокат розкрив адвокатську таємницю. Була згода клієнта. Не оплата членських внесків. Сплив строк щодо співпраці з правоохоронними органами.
- Рішення № VІ-005/2017 ВІД 22.06.2017 Адвокат дав себе допитати слідчими. Свідчення які він дав лягли в основу обвинувачення. Адвокат повідомив, що давав свідчення відносно інших осіб та дій. Визнав факт.
- Рішення № V-009/2016 від 26.05.2016. Адвокат розриваючи договір з клієнтом, повідомив інформацію, що має статус конфіденційної. Направив лист клієнту, суду та іншим правоохоронним органам.
- Рішення № IІІ-011/2019 від 28.03.2019 Адвокат надавав правову допомогу клієнтці щодо розлучення та поділу майна. Спілкуючись з колегами клієнтки по роботі розповідав інформацію з матеріалів справи щодо особистого життя клієнтки. Показував документи.
- Рішення № VІІІ-010/2018 ВІД 16.08.2018 Адвокат бу в представником свідка в кримінальному провадженні. Свідок стверджував про тиск слідчого на нього в присутності адвоката. Адвокат був допитаний про обставини допиту і дав свідчення, яким спростовував твердження свідка.
- Рішення № VІІІ-010/2018 ВІД 16.08.2018 Слідче управління фінансових розслідувань звернулася до адвоката з вимогою надати оригінали фінансово-господарської документації Товариства, якому адвокат надає правову допомогу. Згідно договору адвокату передали оригінали для виконання свої обов’язків щодо представництва у судах.
Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.