Вікторія Поліщук: Мій шлях під час війни – це волонтерство та особлива відповідальність за кожного українського роботодавця і працівника

Про власний досвід проживання війни, високу відповідальність та професійну активність, важливість ролі трудового права і актуальність змін законодавства під час війни, в інтерв’ю для ADVOKAT POST розповіла Вікторія Поліщук, адвокат, медіатор, Голова Комітету з трудового права НААУ.

Пані Вікторіє, війна – це трагедія, яка вплинула на життя кожного українця. Незважаючи на це, ми продовжуємо працювати, навчатися, вести бізнес, і одночасно з цим волонтерити, захищати державу, підтримувати рідних. Як Вам вдалося організувати себе і зберегти активну діяльність у скрутній ситуації?

Для початку я би хотіла сказати, що для багатьох адвокатів їхня робота – це не є суто робота, а це спосіб життя. В умовах війни ця думка тільки підсилилась аргументами, адже адвокати працюють на різні фронтах: хтось зараз в ЗСУ, хтось в теробороні, хтось волонтерить, хтось працює і сплачує податки.

У перші дні війни я переїхала з м. Київ до м. Ужгорода. Розуміла, що зараз саме той час, коли більшість роботодавців та працівників потребують термінової допомоги, що робити невідкладно, як організувати працю, як діяти з бізнесом, який опинився під окупацією чи зруйнований.

Разом з Вищою школою адвокатури НААУ ми щодня робили інформаційні пости і я особисто кожному відписувала у коментарях, у повідомленням та консультувала щодо нестандартних питань. Окрім того, я була на постійному зв’язку з багатьма каналами на телебаченні та радіомовлення, щоб надавати якомога більше інформації та допомоги у сфері праці. Тож, можу сказати, що мій шлях під час війни – це волонтерство та особлива відповідальність за кожного українського роботодавця і працівника, адже від вирішення цих питань залежить подальша, у тому числі, економічна ситуація в державі.

Триває активна фаза змін трудового законодавства в умовах воєнного стану. Які переваги чи недоліки, на Вашу думку, спричиняє стрімка зміна правил гри на ринку праці і як можна оцінити їх вплив на інтереси роботодавців та пересічних працівників?

У нас тривають дві активні фази – це війна і зміна трудового законодавства. Станом на 24 лютого наше трудове законодавство мало відповідь не на всі виклики воєнного стану. Однак, я би зазначила, що війна пришвидшила необхідні зміни у сфері праці. Один із мінусів будь-якого «турборежиму» – це якість, але є і плюси – це відповідність сучасним викликам.

В умовах війни складно роботодавцям та пересічним працівникам слідкувати за всіма нововведеннями та правильністю розуміння таких змін. Як Голова Комітету з трудового права НААУ, я усвідомлюю, що складнощі є і для колег, які також можуть не встигати за численними змінами, тому ми постійно кожного місяця проводимо заходи на найбільш актуальні питання. Усі записи можна переглядати на офіційних сторінках НААУ та Вищої школи адвокатури НААУ.

Яка роль адвоката з трудового права сьогодні? У яких темах чи напрямках діяльності виникає найбільше правових проблем і як юрист може допомогти їх вирішити?

Роль адвоката з трудового права не потрібно применшувати і в довоєнні часи, адже це ті спеціалісти, які відповідають за організацію праці в кожній структурі. Відсутність конфліктів на робочому місці або швидке реагування на них – це про кошти наших клієнтів. Я би додала лише, що сьогодні адвокат з трудового права – це не лише експерт з врегулювання трудових спорів, але і спеціаліст, який може надати своє бачення подальшої моделі організації праці загалом. Нам завжди потрібно бути на декілька кроків вперед, щоб ми могли завчасно нагадати клієнтам про ймовірні загрози у бізнесі чи у певній структурі.

Якщо говорити про теми чи напрями діяльності, то зараз актуальними є питання звільнення працівників, призупинення дії трудових договорів та оскарження таких наказів, окупація і деокупація бізнесу та організація праці, питання відпусток, вирішення питань з працівниками, які за кордоном, можливі перевірки Держпраці. Однак, це не є виключний перелік.

Криза сфери зайнятості в умовах війни нерідко торкається колег – адвокатів. Які права та соціальні гарантії передбачено в такому випадку і як ефективно їх можливо реалізувати?

Адвокатська діяльність – це незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнта (п. 2 ч.1. ст.3 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»). Стосовно соціального захисту, то хотілось би згадати про Постанову ВС (КЦС) від 06.10.2021 р. (справа № 754/17336/19), у якій Суд зазначив, що адвокатська діяльність є незалежною професійною діяльністю відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», а тому відповідач не може вважатися незайнятою особою з часу поновлення ним права на заняття адвокатською діяльністю, незалежно від його реєстрації в органах Державної фіскальної служби України. Тож, із соціальним захистом адвоката ми бачимо, що ситуація не наша користь. Це означає лише одне, що адвокату постійно треба слідкувати за ринком та шукати свою нішу, змінюватися разом з ринком та зростати.

Прогнозуючи зростання попиту на правову допомогу на ринку праці, Ваші поради, як юристу стартувати у новому напрямку діяльності? Які важливі знання та навички для перших кроків у спеціалізації у сфері трудового права варто опанувати?

Старт будь-якого нового напрямку роботи розпочинається із теоретичного опанування цього напрямку. Тож, я би рекомендувала слідкувати за всіма методичними матеріалами, підготовку яких здійснює, у тому числі Комітет з трудового права НААУ, а також детально би вивчала дайджести практики Верховного Суду та рішення ЄСПЛ. Стосовно навичок, то я би рекомендувала зосередити свою увагу на веденні переговорів. Звісно, ці знання потрібні для усіх сфер, але у трудових спорах – це частина діяльності адвоката.

В умовах війни складно прогнозувати чи давати оцінку як змінюватиметься законодавство, економіка, освіта, інші сфери життєдіяльності. Ваші поради колегам як “втриматися на плаву”, зберегти і розширити сфери професійного впливу? Що може мотивувати і надихати адвокату в особистому житті і на професійному шляху в умовах воєнного часу?

У кожного є свої методи «як втриматися на плаву». Баланс в житті має бути у поєднанні роботи, постійного навчання та відпочинку. Свій баланс я відновлюю за допомогою вивчення іноземних мов. Зараз до мого активу мов додались німецька та грецька. Усім колегам я би дала лише одну рекомендацію – це не зупинятися на досягнутому і рухатися далі. Коли ми перебуваємо у постійному русі, то тоді і наші сфери професійного впливу розширюються, а з ними ми тримаємося на плаву.

В завершення розмови, Ваші побажання адвокатам як побудувати успішну кар’єру та зайняти гідне місце на ринку юридичних послуг з трудового права?

У кожній сфері є золоте правило так званого «успіху» – це щоденна праця, до якої варто додати свій власний персональний план дій, який, звісно, може змінювати залежно від ситуацій.

Також я би додала, що сучасному адвокату важливо володіти навиками емоційного інтелекту, гнучкості у прийнятті рішень, адаптивності до постійних змін та, звісно, не забувати про самонавчання і самовдосконалення.

З вірою у перемогу, надихаючись досвідом співпраці та експертними порадами з розширення сфери професійного впливу в умовах воєнного часу, розмову вела Лариса Гретченко, керівник проєктів і програм Вищої школи адвокатури НААУ.