Внесення відомостей до ЄРДР та проведення огляду місця події до внесення таких відомостей слідчими різних органів поліції не вважається порушенням вимог КПК

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій: місцевий суд після призначення ВССУ нового розгляду справи в суді першої інстанції визнав винуватим та засудив ОСОБА_7 за ч. 2 ст. 286 КК.

Апеляційний суд залишив без зміни цей вирок.

ВС скасував ухвалу апеляційного суду і призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Апеляційний суд скасував вирок місцевого суду, а кримінальне провадження щодо ОСОБА_7 за ч. 2 ст. 286 КК закрив на підставі п. 3 ч. 1 ст. 284 КПК. Приймаючи таке рішення, апеляційний суд, зокрема, визнав недопустимим протокол огляду місця події, оскільки, на думку цього суду, він отриманий стороною обвинувачення у спосіб, непередбачений КПК.

Як вбачається з матеріалів кримінального провадження, огляд місця події
здійснював слідчий СВ Оболонського РУ ГУ МВС ОСОБА_10. Внесення відомостей до ЄРДР відбулося через 6 днів після проведення огляду місця події, а не негайно після його завершення. До ЄРДР відомості було внесено слідчим
Печерського РУ ГУ МВС ОСОБА_11. Як було установлено судом, матеріали
справи не містять постанови прокурора про визначення підслідності та органу
досудового розслідування саме Печерського РУ ГУ МВС.

На думку апеляційного суду, слідчий, який діяв в межах повноважень, визначених ч. 3 ст. 214 КПК, та здійснював огляд місця події без внесення
відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР та слідчий, що повинен
негайно внести такі відомості до ЄРДР, повинна бути одна і та сама особа, а саме старший слідчий СВ Оболонського РУ ГУ МВС ОСОБА_10.

Позиція ККС: залишено без зміни ухвалу апеляційного суду.

Обґрунтування позиції ККС: ККС вважає висновок суду апеляційної інстанції про те, що слідчий, який діяв в межах повноважень, визначених ч. 3 ст. 214 КПК та здійснював огляд місця події без внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, та слідчий, що повинен негайно внести такі відомості до ЄРДР, повинна бути одна і та сама особа, таким, що суперечить нормам КПК та актуальній судовій практиці суду касаційної інстанції.

За загальним правилом ч. 1 ст. 218 КПК (у ред. станом на 25.10.2014) досудове розслідування здійснюється слідчим того органу досудового розслідування, під юрисдикцією якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення.

КПК не передбачає вимоги дотримання правил підслідності при внесенні відомостей до ЄРДР. Стаття 214 КПК не містить вимоги про дотримання при
внесенні відомостей до ЄРДР правил підслідності і вказівки на можливість не
вносити відомості, якщо кримінальне правопорушення не підслідне органу
(постанова ОП від 24.05.2021 у справі No 640/5023/19).

Детальніше з текстом постанови колегії суддів Першої судової палати ККС ВС від 26.01.2023 у справі No 757/3303/15-к (провадження No 51-8362км18) можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/108710767.

Окрема думка – https://reyestr.court.gov.ua/Review/108710769.