ВРУ підтримала ініціативу адвокатури: адвокати, які співпрацюють з системою БПД, отримають оплату в зупинених провадженнях

Надання безоплатної вторинної правничої допомоги припинятиметься за рішенням центру БПД у разі, якщо кримінальне провадження, в якому особі надається така допомога, зупинено. Тепер призначені у справі адвокати зможуть отримати оплату за надані послуги.

Відповідний Закон «Про внесення зміни до статті 23 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу» ухвалила Верховна Рада 23 травня. Проект цього Закону раніше був підготовлений у Національній асоціації адвокатів України, запропонований підкомітету з питань організації та діяльності адвокатури, органів надання правової допомоги Комітету ВР з питань правової політики та внесений народними депутатами до парламенту 19 квітня за № 11186.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Нагадаємо, згідно зі ст. 335 КПК, у разі якщо обвинувачений ухилився від явки до суду або захворів на психічну чи іншу тяжку тривалу хворобу, яка виключає його участь у судовому провадженні, або був призваний для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, суд зупиняє судове провадження стосовно такого обвинуваченого до його розшуку, видужання або звільнення з військової служби.

На цій підставі суди часто приймають рішення про зупинення судового провадження. У тому числі у справах, де обвинуваченим надавалася безоплатна вторинна правнича допомога.

І в таких випадках адвокати протягом невизначеного строку не могли отримати оплату за вже надані ними послуги через відсутність необхідної підстави. За законодавством така оплата та відшкодування витрат здійснювалася лише у разі закінчення стадії провадження або у випадку дострокового припинення дії доручення. Але воно формально продовжує діяти, бо центри БПД не мали необхідних повноважень для його припинення. Тепер цю прогалину усунуто.

«19.04.2024 року я разом із моїми колегами народними депутатами України та за ініціативи Національної асоціації адвокатів України зареєстрували проєкт Закону,.. який вже сьогодні на засіданні Верховної Ради України було прийнято в цілому, – прокоментував ухвалення нормативно правового акта голова підкомітету з питань організації та діяльності адвокатури, органів надання правової допомоги Комітету Верховної Ради з питань правової політики Володимир Ватрас, який виступив одним із субʼєктів законодавчої ініціативи. – Відтепер у разі зупинення кримінального провадження у зв’язку з призовом обвинуваченого для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, доручення про надання БПП у кримінальному провадженні зупиняє свою дію, що дозволяє подати адвокатом акт надання безоплатної вторинної правничої допомоги з відповідними додатками та отримати оплату за фактично надані ним послуги».

У НААУ висловлюють удячність профільному комітету парламенту та всім народним депутатам, хто підтримує ініціативи, які спрямовані за забезпечення прав та гарантій адвокатської діяльності. Згідно з Конституцією кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Це право, попри запроваджений у країні воєнний стан, не підлягає звуженню. І реалізація цієї гарантії згідно Основного Закону покладено саме на адвокатуру.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.