Втручання національного суду в рішення МКАС є перевищенням його повноважень: суддя ВС Сакара

Суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Наталія Сакара взяла участь у форумі «ІІ Ukrainian Arbitration Forum».

Про це повідомляє прес-служба Судової влади.

Національні суди забезпечують кожному право на справедливий судовий розгляд відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод. Цей пункт передбачає, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

При цьому, додала вона, у практиці Європейського суду з прав людини відповідна норма тлумачиться таким чином, що «суд, встановлений законом» це не лише суд у класичному розумінні, але й арбітраж. Якщо він обов’язковий, на нього безпосередньо поширюється ст. 6 Конвенції. Коли ж арбітраж добровільний, сторони самі обирають такий спосіб захисту і погоджуються, що під час розгляду справи, можливо, не будуть дотримані стандарти, передбачені згаданою статтею.

Однак надалі національний суд виконує функцію судового контролю, і на цьому етапі він зобов’язаний забезпечити гарантії справедливого судового розгляду.

Наталія Сакара навела рішення ЄСПЛ від 20 липня 2006 року у справі «Сокуренко і Стригун проти України» (заяви № 29458/04 та № 29465/04), в якому звернено увагу на те, що суд не буде «судом, встановленим законом», якщо він здійснює непритаманні йому повноваження. «Тому в контексті забезпечення права на справедливий судовий розгляд необхідно усвідомлювати повноваження національних судів під час здійснення ними судового контролю щодо рішень міжнародного комерційного арбітражного суду», – сказала доповідачка.