Висновок Суду щодо судового імунітету РФ у справі про відшкодування шкоди, завданої державою-агресором: суддя ВС Юлія Черняк

Суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Юлія Черняк розповіла про висновок Суду щодо судового імунітету РФ у справі про відшкодування шкоди, завданої державою-агресором (постанова КЦС ВС від 14 квітня 2022 року у справі № 308/9708/19).

Про це повідомляє прес-служба Верховного Суду

Суддя зазначила, що в постанові КЦС ВС йдеться про відшкодування шкоди, завданої збройною агресією РФ життю громадянина України. Але, очевидно, в майбутньому будуть і справи про відшкодування шкоди, завданої здоров’ю українців, а також їхньому майну.

Загальний принцип міжнародного права «рівний над рівним не має влади і юрисдикції» ґрунтується на суверенітеті кожної держави. Українське законодавство передбачає, що іноземна держава може бути залучена як відповідач у цивільному процесі, що відбувається в Україні, виключно за згоди її компетентних органів.

«Інститут юрисдикційного імунітету іноземної держави в цивільних справах про відшкодування шкоди – це не лише дотримання державного імунітету, але й істотний бар’єр для судового захисту порушених прав особи, така собі “ковдра”, що дає можливість іноземній державі, в нашому випадку РФ, яка винна у вчиненні делікту, уникати цивільної відповідальності», – сказала Юлія Черняк. Тому Верховний Суд обґрунтував свою позицію про те, що, враховуючи факт агресії РФ, у таких справах може ігноруватися її юрисдикційний імунітет. Тим більше, зважаючи на розрив дипломатичних відносин та відсутність у судів будь-якої можливості отримати від МЗС РФ відповіді на запити.