Україна знаходиться на правильному шляху впровадження ефективної моделі відновного правосуддя, проте подальший рух потребує системних змін – такого висновку дійшли українські та міжнародні експерти в ході конференції «Майбутнє відновного правосуддя в Україні».
Про це повідомляє прес-служба ІМіП.
Захід відбувся 26 жовтня у Києві і був організований ГО “Інститут миру і порозуміння” (ІМіП) у партнерстві з Верховним Судом, за підтримки Фонду демократії ООН (ФДООН/UNDEF) та Європейського Союзу.
Так, у своєму вітальному слові координатор ООН в Україні Оснат Любрані зазначила, що відновне правосуддя (ВП) є одним із механізмів побудови глобальних систем, які мають захистити всі верстви населення задля збереження миру та дотримання прав людини.
Учасники конференції спільно проаналізували стан впровадження відновного правосуддя і медіації у кримінальних справах в Україні, розглянули наявні ризики й загрози цього процесу, а також окреслили нагальні кроки щодо виконання Рекомендацій ООН та Ради Європи з цього питання. Окрім того, експерти підбили підсумки проєкту «Впровадження відновного правосуддя в Україні», який впродовж двох років реалізував ГО «Інститут миру і порозуміння» у партнерстві з Верховним Судом, за підтримки Фонду демократії ООН (ФДООН/UNDEF). В рамках цього проєкту вдалося розробити механізми впровадження відновного правосуддя в систему кримінального судочинства в Україні (під час досудового розслідування та у кримінальному провадженні в суді першої інстанції), а також апробувати їх на пілотних майданчиках у шести регіонах України.
В ході заходу було презентовано результати дослідження щодо впровадження відновного правосуддя в Україні. До труднощів і проблем реалізації програми ВП експерти віднесли високу плинність кадрів та завантаженість держорганів, необхідність зміни законодавчої бази, некоректне розуміння мети ВП та відсутність добре спланованої інформаційно-навчальної кампанії, а також високий рівень напруги й агресії в суспільстві.