Визнання засудженим вини та надання правдивих показань не підтверджує наявності такої обставини, що пом’якшує покарання, як активне сприяння розкриттю злочину

Активне сприяння розкриттю злочину як обставина, що пом’якшує покарання, означає добровільну допомогу слідству будь-яким чином: повідомлення правоохоронним органам або суду фактів у справі, надання доказів, інших відомостей про власну кримінальну діяльність чи діяльність інших осіб, викриття інших співучасників, визначення ролі кожного з них у вчиненні злочину, надання допомоги в їх затриманні, видача знарядь і засобів вчинення злочину, майна, здобутого злочинним шляхом.

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій: за вироком місцевого суду ОСОБА_1 засуджено за ч. 3 ст. 309 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років та звільнено від відбування покарання з випробуванням на підставі ст. 75 цього Кодексу.

Апеляційний суд вказаний вирок залишив без зміни.

Суд першої інстанції, призначаючи ОСОБА_1 покарання зі звільненням від його відбування з випробуванням, взяв до уваги щире каяття ОСОБА_1 і його активне сприяння розкриттю злочину як обставини, що пом’якшують його покарання, та не встановив обставин, які його обтяжують.

Позиція ККС: скасовано ухвалу апеляційного суду та призначено новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Обґрунтування позиції ККС: колегія суддів не погодилася з висновками суду апеляційної інстанції щодо можливості звільнення ОСОБА_1 від відбування покарання з випробуванням на підставі ст. 75 КК, оскільки вони не ґрунтуються на загальних засадах призначення покарання, визначених у ст. 65 КК.

Так, апеляційний суд, погоджуючись із рішенням місцевого суду в частині звільнення ОСОБА_1 від відбування призначеного покарання з випробуванням, повною мірою не врахував ступеня тяжкості вчиненого засудженим злочину, який відповідно до ст. 12 КК є тяжким, та кількості вилученого особливо небезпечного наркотичного засобу в особливо великому розмірі.

Також суд, посилаючись у своєму рішенні на активне сприяння ОСОБА_1 розкриттю злочину, не зазначив, у чому саме полягала його активність та ініціативність у сприянні правоохоронним органам.

Активне сприяння розкриттю злочину як обставина, що пом’якшує покарання, означає добровільну допомогу слідству будь-яким чином: повідомлення правоохоронним органам або суду фактів у справі, надання доказів, інших відомостей про власну кримінальну діяльність чи діяльність інших осіб, викриття інших співучасників, визначення ролі кожного з них у вчиненні злочину, надання допомоги в їх затриманні, видача знарядь і засобів вчинення злочину, майна, здобутого злочинним шляхом. Тому, беззаперечно, воно має бути активним, тобто певним чином ініціативним.

Отже, визнання засудженим своєї вини та надання правдивих показань не підтверджує наявності такої обставини, що пом’якшує покарання, як активне сприяння розкриттю злочину.

Детальніше з текстом постанови ВС від 07.04.2021 у справі No263/15605/17 (провадження No51-4234км20) можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/96208170